Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Rozwiązanie stowarzyszeń zwykłych. Teczki do archiwizacji

Reklama

Po 20 maja 2018 r. rozwiązaniu podlegają stowarzyszenia zwykłe, które nie przerejestrowały się do nowej ewidencji stowarzyszeń zwykłych, prowadzonej przez starostę. Jaka procedura obowiązuje w takim przypadku? - pytają urzędnicy ze starostw. W Warszawie sprowadzi się do technicznego przekazania teczek rzeczowych stowarzyszeń zwykłych do archiwizacji - wyjaśnia Piotr Borkowski z Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st Warszawy.

1

Pytanie urzędnika:

Po 20 maja 2018 r. mają zostać rozwiązane stowarzyszenia zwykłe, które nie zarejestrowały się w nowej ewidencji. Jak „rozwiązywać” takie stare stowarzyszenie zwykłe? Jaka jest procedura? Czy to będzie decyzja administracyjna? Jak będzie to wyglądać w Warszawie?

Reklama
2

Piotr Borkowski z Biura Administracji i Spraw Obywatelski Urzędu m.st. Warszawy wyjaśnia:

Stare stowarzyszenia zwykłe działają na podstawie znowelizowanych przepisów Prawo o stowarzyszeniach do 20 maja 2018 r. Była to najbardziej uproszczona forma prowadzenia działalności społecznej: zgodnie z prawem stowarzyszenia zwykłe nie posiadały ani osobowości prawnej, ani majątku.

Zobacz także

UWAGA "stare" stowarzyszenia zwykłe – zgłoście się do nowej ewidencji!

Z orzecznictwa wynika, że nawet jeśli jakiś majątek został zgromadzony, nigdy nie stanowił on własności stowarzyszenia zwykłego, tylko był współwłasnością członków stowarzyszenia, jako osób fizycznych. Biorąc to pod uwagę – nie trzeba więc zajmować się najtrudniejszą kwestią, którą należy rozwiązać przy likwidacji organizacji, czyli rozdysponowanie majątku.

Dalej sprawa jest dość prosta – stowarzyszenia te przestają istnieć z mocy prawa. Pozostają kwestie techniczne.

Jeśli starosta publikował gdzieś prowadzony rejestr takich stowarzyszeń (chociaż nie miał obowiązku publikowania), powinien go zdjąć z publikatora (czyli np. usunąć ze strony internetowej starostwa), a teczki rzeczowe stowarzyszeń przekazać do archiwizacji. Ma na to jednak sporo czasu, ponieważ dokumenty dotyczące zlikwidowanych stowarzyszeń zwykłych powinny być przekazane do archiwum po upływie pełnych dwóch latach od daty podjęcia ostatniej czynności w sprawie danego stowarzyszenia, to znaczy w 2021 roku,

I tak to będzie wyglądać w Warszawie.

O Stołecznym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) to system bezpłatnego wsparcia dla organizacji pozarządowych działających na rzecz Warszawy i osób w niej mieszkających. Poznaj pełną ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo. Bądź na bieżąco: fb/warszawa.ngo. Projekt "Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych" współfinansuje m.st. Warszawa.

Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.