Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

SCWO: Organizacja pyta o... podatek dochodowy od otrzymanych darowizn

Reklama

Menu Na skróty

"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy organizacje muszą płacić podatek dochodowy od otrzymanych darowizn.

1

Rozwinięcie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Czy organizacja musi zapłacić podatek dochodowy od otrzymanych darowizn?

Zanim wyjaśnię tę kwestię, chciałabym zwrócić uwagę, że w Internecie często można znaleźć niepełną odpowiedź na to pytanie.

Przykładowo, na stronie www.websem.pl, Mikołaj Chałas, prawnik w jednej z wiodących kancelarii prawnych (Chałas i Wspólnicy), tak pisze o darowiznach otrzymywanych przez organizacje pozarządowe:

"Podstawę prawną wpłat dokonywanych przez osoby wspierające daną inicjatywę będą stanowiły umowy darowizny. W związku z powyższym, środki otrzymane w ramach takiej inicjatywy powinny zostać zadeklarowane i opodatkowane 19% podatkiem dochodowym od osób prawnych. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i wolontariacie są zwolnione z podatku w części przeznaczonej na działalność statutową, a z wyłączeniem przychodów przeznaczonych na działalność gospodarczą".

DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:

Jest to odpowiedź niewystarczająca, ponieważ w ustawie w rzeczywistości są dwie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego. Tak więc zgodnie z tym, co napisał Chałas, z podatku dochodowego od osób prawnych zwolnione są organizacje pożytku publicznego (z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej), ale w tej samej ustawie przewidziane jest także zwolnienie dla wszystkich organizacji, pod pewnym warunkiem:

"Art. 17 Zwolnione z podatku dochodowego są

(…)

4) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele".

Nie trzeba więc mieć statusu OPP, żeby korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, wystarczy odpowiednio sformułowany statut.

Błąd Chałasa wynika z tego, że organizacje pozarządowe często MYLNIE utożsamiane są z organizacjami pożytku publicznego. Dzieje się tak z powodu dominacji ustawy o pożytku wśród aktów prawnych regulujących sytuacje III sektora. Ta dominacja jest duża i powoduje, że dla niektórych istnieją już tylko organizacje pożytku. Warto więc uważać, kiedy ktoś mówi o uprawnieniach OPP, ponieważ może błędnie używać tego określenia i zawężać grupę adresatów danych przywilejów (jak w podanym przykładzie).

Więcej o podatku dochodowym od osób prawnych przeczytaj w Poradnik.ngo.pl.

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.