Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

SCWO: Organizacja pyta o... sprzedaż książek podczas zbiórki publicznej

Reklama

Menu Na skróty

"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy podczas zbiórki publicznej NGO może sprzedawać cegiełki w postaci książek.

1

Rozwinięcie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Czy w ramach zbiórki publicznej mogę sprzedawać cegiełki w postaci książek?

DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:

Nie, obowiązująca od dwóch lat ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych nie pozwala na sprzedaż towarów i usług w ramach zbiórki publicznej. Wyjątek stanowią cegiełki niemające ani realnej wartości, ani też nominału. Książka, gadżet, płyta – każda z tych rzeczy ma realną, a nie tylko symboliczną wartość i, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które było autorem ustawy, oferowanie ich automatycznie wiąże się ze sprzedażą.

W trakcie publicznych konsultacji rozporządzeń do ustawy, zadałam Ministerstwu pytanie: "W żadnym z konsultowanych dokumentów nie ma wzmianki o funkcjonujących na mocy obecnie obowiązujących przepisów formach zbiórek – sprzedaży cegiełek i sprzedaży przedmiotów. Czy to oznacza, że po nowelizacji obie te formy prowadzenia zbiórek nie będą możliwe i staną się zwyczajną sprzedażą?".

W odpowiedzi na nie otrzymałam odpowiedź Ministerstwa o następującej treści: "Ustawa nie definiuje form prowadzenia zbiórek. W art. 1 jest definicja zbiórki publicznej, która wyznacza zakres dopuszczalnych zachowań w ramach organizowania i przeprowadzania zbiórek publicznych:

– w przypadku "sprzedaży cegiełek" mamy do czynienia z darowizną, ponieważ nie ma świadczenia wzajemnego. Cegiełka stanowi symboliczne potwierdzenie udzielonego wsparcia na rzecz celu zbiórki,

– w przypadku sprzedaży przedmiotów mamy do czynienia z zachowaniem, które nie mieści się w definicji zbiórki publicznej określonej w art. 1 ustawy. Sprzedaż przedmiotów, podobnie jak w przypadku przelewów i wpłat na konto oraz tzw. SMS-ów charytatywnych, nie będzie już podlegała regulacjom odnoszącym się do zbiórek publicznych".

W świetle takiej interpretacji, cegiełka może być czymś bardzo symbolicznym, pozbawionym jakiejkolwiek wartości. Co więcej, jednej z organizacji, której doradzamy, ministerstwo zakwestionowało także umieszczanie na takiej symbolicznej cegiełce jakiegokolwiek jej nominału, wychodząc z założenia, że jest to wyłącznie symboliczne podziękowanie za dobrowolny datek.

Więcej informacji o zbiórkach można znaleźć w Poradnik.ngo.pl.

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.