Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

SCWO: Organizacja pyta o... to, co zrobić z tymczasowo aresztowanym pracownikiem

Reklama

Menu Na skróty

"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, co zrobić z tymczasowo aresztowanym pracownikiem.

1

Rozwinięcie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Co zrobić z tymczasowo aresztowanym pracownikiem?

DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:

Postępowanie w przypadku tymczasowego aresztowania pracownika reguluje art. 66 Kodeksu Pracy. Stanowi on, że umowa o pracę z takim pracownikiem wygasa z upływem trzech miesięcy od dnia niestawienia się pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania.

Jednak w przypadku umorzenia postępowania karnego lub wyroku uniewinniającego, pracodawca ma obowiązek ponownie zatrudnić pracownika, jeśli ten zgłosił chęć powrotu do pracy w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Nie ma natomiast obowiązku ponownego zatrudnienia pracownika, jeśli postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.

Pracodawca może także rozwiązać z takim pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, pamiętając jednak, że tak jak w każdym przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, ma obowiązek w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wskazać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy oraz pouczyć o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.