SCWO: Organizacja pyta o... to, czy może sprzedawać w Internecie losy na loterię fantową?
"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy organizacja może sprzedawać w Internecie losy na loterię fantową.
Wstęp
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Czy mogę sprzedawać w internecie losy na loterię fantową?
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Charytatywne loterie fantowe organizowane przez NGO są uregulowane w Ustawie o grach hazardowych. Art. 29a tej ustawy mówi, że "Zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet". Kiedy próbowałam doprecyzować rozumienie tego zapisu w urzędzie celnym - bo to one są odpowiedzialne za loterie fantowe - otrzymałam informację, że nawet samą sprzedaż losów przez Internet uważają za niedozwolone w ustawie prowadzenie gry hazardowej w sieci Internet.
Wydaje się jednak, że odpowiedź jaką uzyskałam telefonicznie w urzędzie celnym nie musi być interpretacją ostateczną i wiążącą, bowiem znam co najmniej dwie organizacje, które bez problemu prowadziły loterie fantowe sprzedając losy (czy w tym przypadku - także wymienione w ustawie "inne dowody udziału w grze") za wiedzą i akceptacją swoich urzędów celnych. Sprawa nie jest więc tak jednoznaczna i można przyjąć liberalną interpretację, że sama sprzedaż losów ("lub innych dowodów udziału w grze") przez Internet jest dozwolona, ponieważ sama gra (czyli wynik loterii) ustalany jest w drodze losowania w świecie rzeczywistym.
Zachęcam do zapoznania się z nietypową loterią fantową "wyścig kaczek".