SCWO: Organizacja pyta o... to, czy można karać finansowo osoby niestawiające się na szkolenie/konferencję?
"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy można karać finansowo osoby niestawiające się na szkolenie/konferencję.
Wstęp
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Czy można karać finansowo osoby niestawiające się na bezpłatne szkolenie/konferencję?
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Myślę, że samo stosowanie kar (innych niż np. wykluczenie niesolidnej osoby z możliwości udziału w kolejnych organizowanych przez organizację imprezach) może być trudne z formalnego i księgowego punktu widzenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby NGO obciążyła nieobecnego kosztami, jakie w związku z jego udziałem poniosła (wyżywienie, zakwaterowanie).
Warunkiem jest oczywiście wyrażenie przez (niedoszłego) uczestnika zgody na poniesienie takich konsekwencji - oganizacja musi mieć bowiem podstawę do przyszłych roszczeń.
W naszej organizacji każdy uczestnik, na etapie rekrutacji, podpisuje oświadczenie, że jeśli nie stawi się na szkoleniu, zostanie obciążony kosztami, wie też, jakie to będą koszty. W efekcie wszyscy są świadomi konsekwencji i dokładają wszelkich starań, aby na to szkolenie dotrzeć. Jeśli pojawia się ryzyko, że z przyczyn losowych jednak nie będzie mógł wziąć udziału, stara się wskazać kogoś w zastępstwie lub faktycznie stosunkowo wcześniej informuje o tym fakcie organizatora. Pozwala to na zakwalifikowanie kolejnego uczestnika z listy rezerwowej.
Moim zdaniem jest to najbezpieczniejsza metoda zabezpieczenia, która skutecznie eliminuje osoby podejmujące nieodpowiedzialne decyzje. Jednocześnie jest dla NGO stosunkowo wygodna, na pewno dużo wygodniejsza niż kaucje zwrotne.