Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

SCWO: Organizacja pyta o... to, czy NGO może zataić fakt zajęcia komorniczego wynagrodzenia swojego pracownika?

Reklama

Menu Na skróty

"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy NGO może zataić fakt zajęcia komorniczego wynagrodzenia swojego pracownika.

1

Rozwinięcie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Czy NGO może zataić fakt zajęcia komorniczego wynagrodzenia swojego pracownika?

DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:

Nie. Każdy pracodawca (w tym NGO) ma obowiązek zamieścić w świadectwie pracy pracownika informację o zajęciu jego wynagrodzenia.

Informacja powinna zawierać:

  • Oznaczenie komornika, który dokonał zajęcia,
  • Numer sprawy egzekucyjnej, 
  • Wysokość potrąconych już kwot.

Ponadto, jeśli dotychczasowemu pracodawcy znany jest kolejny pracodawca pracownika, powinien przesłać mu zawiadomienie komornika oraz dokumenty związane z egzekucją, powiadamiając o tym także komornika i dłużnika.

Nowy pracodawca, któremu pracownik przedstawi świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu należności, zawiadamia o zatrudnieniu pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo oraz wskazanego we wzmiance komornika. Jeżeli nowy pracodawca, któremu pracownik nie okazał świadectwa pracy, dowie się, gdzie pracownik był przedtem zatrudniony, obowiązany jest zawiadomić poprzedniego pracodawcę o jego zatrudnieniu, chyba że pracownik przedstawi zaświadczenie tego pracodawcy stwierdzające, że jego należności nie były zajęte.

Także sam pracownik ma obowiązek poinformować komornika o zmianie pracodawcy.

Podstawa prawna: art. 884 Kodeks postępowania cywilnego.

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.