Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

SCWO: Organizacja pyta o... to, czy trzeba dać pracownikom wolne za Święta i Nowy Rok wypadające w niedzielę?

Reklama

Menu Na skróty

"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy trzeba dać pracownikom wolne za Święta i Nowy Rok wypadające w niedzielę.

1

Rozwinięcie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Czy trzeba dać pracownikom wolne za Święta i Nowy Rok wypadające w niedzielę?

DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:

Nie, pracodawca nie ma obowiązku udzielić pracownikom dnia wolnego w zamian za dni ustawowo wolne (pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok) przypadające w tym roku w niedziele.

Żadne z tych ustawowych dni wolnych nie wypada w sobotę. Zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 129 Kodeksu Pracy, czas pracy w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie czterdziestu godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy 
w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. (sygn. akt K 27/11) pracownicy mogą odbierać dzień wolny, jeżeli święto wypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Każde bowiem święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Natomiast Święto wypadające w niedzielę nie obniża tego wymiaru czasu pracy.

Niezależnie jednak od przwołanych przepisów, pracodawca może przyznać pracownikom dodatkowy dzień wolny (np. w Wigilię) z własnej inicjatywy.

Podstawa prawna:

  • Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666)
  • Ustawa o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 90)

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.