SCWO: Organizacja pyta o... to, czy w miejskim lokalu można prowadzić działalność gospodarczą?
"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy w miejskim lokalu można prowadzić działalność gospodarczą.
Rozwinięcie
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Czy w miejskim lokalu można prowadzić działalność gospodarczą?
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Tak, w przypadku Warszawy dopuszczalne jest prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu. Organizacja pozarządowa będzie mogła prowadzić w lokalu działalność gospodarczą pod warunkiem, że całość dochodów z tej działalności jest przeznaczana na działalność statutową. Spółdzielnia socjalna spełnia ten warunek również wtedy, gdy całość dochodów z działalności jest dzielona i przeznaczana na dalszą działalność w sposób określony w statucie spółdzielni.
W przypadku ubiegania się o lokal, w którym zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą, we wniosku o przyznanie takiego lokalu na warunkach preferencyjnych (czyli w specjalnej procedurze dostępnej dla organizacji non-profit) musimy szczegółowo opisać:
- jaka działalność gospodarcza będzie prowadzona w lokalu,
- w jakim zakresie,
- na jakiej powierzchni,
- na co przeznaczane są dochody,
- ewentualnie też - w jaki sposób działalność gospodarcza związana jest z działalnością statutową organizacji.
Stawka za część powierzchni lokalu, w której organizacja prowadzi działalność gospodarczą zależy od jej rodzaju i może być zwiększona do poziomu stawki rynkowej. W przypadku spółdzielni socjalnej będzie to stawka preferencyjna, ze względu na specyfikę i cel działania spółdzielni.