Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

SCWO: Organizacja pyta o... to, jak powinna być zorganizowana praca komisji rewizyjnej?

Reklama

"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, jak powinna być zorganizowana praca komisji rewizyjnej.

1

Wstęp

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Jak powinna być zorganizowana praca komisji rewizyjnej?

DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:

Organ kontrolny (zwany najczęściej komisją rewizyjną) jest potrzebny i obowiązkowy w każdym stowarzyszeniu. To jak zorganizowana będzie jego praca, zależy w dużej mierze od przyjętych przez stowarzyszenie rozwiązań i konkretnych zapisów w jego statucie.

Co może, a właściwie co powinno się tam znaleźć? Zajrzyjcie do Waszego statutu i spróbujcie odpowiedzieć na następujące pytania:

Reklama
2

1. Jaki jest skład komisji?

Zapis może być prezycyzjny, np. "komisja składa się z trzech osób" lub mniej precyzyjny: "komisja składa się z co najmniej dwóch członków", albo "komisja składa się z 3-5 członków". Skład komisji powinien być jednak określony, a ewentualne rozstrzygnięcie dotyczące tego, ile komisja rzeczywiście będzie miała w tej kadencji członków (o ile nie jest to sztywno określone) każdorazowo należy do walnego zebrania członków.

3

2. Jaki jest tryb wyboru komisji?

Jeżeli w statucie nie są zapisane jakieś konkrety, to należy zakładać, że członków komisji wybiera w tajnym głosowaniu (głosowania personalne powinny być tajne) walne zebranie. Czyli wśród zgłoszonych kandydatów, którzy wyrazili zgodę na startowanie w wyborach, wybiera się tylu, ilu przewiduje statut lub ustaliło walne zebranie.

4

3. Jaka jest kadencja prac komisji?

Statut określa kadencję władz, kadencja komisji rewizyjnej często trwa tyle samo, co zarządu (ale nie jest to regułą): dwa, trzy, czasem cztery lata. Jeśli wiecie już, na jaki okres wybiera się członka do komisji rewizyjnej, warto sprawdzić, czy są jakieś zapisy co do tego, czy możliwe jest, i w jakiej sytuacji, skrócenie kadencji. Co się dzieje, gdy któryś z członków przestanie mieć możliwość pełnienia funkcji w komisji rewizyjnej (ustanie członkostwa, rezygnacja, itp.)?

5

4. Jak działa komisja rewizyjna?

W statucie znajdziemy czasem informację, że tryb pracy komisji określa jej regulamin (warto wtedy sprawdzić, kto ma prawo go uchwalić i czy np. walne zebranie musi go zatwierdzić), ale czasem znajdziemy bardziej precyzyjne zapisy już w statucie. Mogą to być zapisy co do struktury komisji (np. "na pierwszym zebraniu, które odbywa się niezwłocznie po wyborach, komisja rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego, o dokonanym wyborze powiadamia walne zebranie"), albo dotyczące sposobu podejmowania decyzji (np. uchwały komisji podejmowane są w głosowaniu jawnym, zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków). Może być też zaznaczone, kto może zwoływać posiedzenie komisji. Zapisy te przesądzają o formach pracy.

O władzach w organizacjach porzarządowych więcej przeczytasz w serwisie poradnik.ngo.pl.

6

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.