Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

SCWO: Organizacja pyta o... umieszczanie w Internecie zdjęć pracowników

Reklama

Menu Na skróty

"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy organizacja może umieszczać w Internecie zdjęcia pracowników bez ich zgody.

1

Rozwinięcie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Czy możemy zamieszczać na naszej stronie zdjęcia pracowników bez ich zgody?

DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:

To zależy. Kodeks Pracy w art. 22 wymienia dane osobowe, jakie pracodawca ma prawo pozyskiwać od pracownika. Są to: imię (imiona) i nazwisko; imiona rodziców; data urodzenia; miejsce zamieszkania (adres do korespondencji); wykształcenie; przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Nie ma w tym katalogu innych danych osobowych (np. zdjęć), zastosowanie więc mają przepisy ogólne.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pośrednich w art. 81 mówi, że "Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Z braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie". Jedyne przewidziane w ustawie wyjątki, kiedy można rozpowszechniać wizerunek osoby bez jej zgody to "rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych" lub "osoby stanowiącej jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza". Publikowanie zdjęcia pracownika na stronie internetowej organizacji nie mieści się w żadnym z tych wyjątków.

Jeżeli więc organizacja chce na swojej stronie zamieścić wizerunki swoich pracowników (ale także np. beneficjentów), powinna mieć na to ich zgodę. Nie musi być na piśmie (chociaż forma pisemna jest zawsze najbezpieczniejsza), ale nie może to być zgoda "domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści" - nie mogę więc uznać, że skoro pracownik u mnie pracuje, to na pewno zgadza się na publikowanie swojego wizerunku.

Więcej o umieszczeniu zdjęć w Internecie przeczytasz w Poradnik.ngo.pl.

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.