Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

SCWO: Organizacja pyta o... zasady odprowadzania składek ZUS od 1 stycznia 2016 r.

Reklama

Menu Na skróty

"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, jakie są zasady odprowadzania składek ZUS od 1 stycznia 2016 r.

1

Rozwinięcie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Czy zatrudniając zleceniobiorcę na dwie różne umowy w tym samym czasie należy naliczyć i odprowadzić składki ZUS od obu umów?

DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim ustalić, czy dla danego zleceniobiorcy te dwie umowy będą jedynym źródłem dochodu w danym miesiącu. Jeśli nasz zleceniobiorca osiąga z innych źródeł (np. umowa o pracę z innym pracodawcą lub umowa cywilnoprawna z innym zleceniodawcą) minimum 1 850,00 zł brutto i od tej kwoty odprowadza składki ZUS, to te dwie umowy będą obciążone jedynie składką zdrowotną i, oczywiście, podatkiem.

Jeśli natomiast te dwie umowy będą jego jedynym dochodem i żadna z nich nie osiągnie minimalnego wynagrodzenia, obie umowy należy "ozusować".

Sytuacja będzie inna, jeśli jedna z umów będzie zawarta na minimum 1 850,00 zł brutto. W takim wypadu składki ZUS należy naliczyć i odprowadzić od tej właśnie umowy, natomiast od następnej (niezależnie od wysokości kwoty) nalicza się jedynie składkę zdrowotną i podatek.

Ważne: Każda umowa cywilnoprawna może być oskładkowana na wniosek samego zleceniobiorcy. Nawet jeśli są podstawy do stwierdzenia, że dana umowa nie musi być oskładkowana, a zleceniobiorca wystąpi z wnioskiem o naliczenie składek, taki wniosek zleceniodawca musi przyjąć i naliczyć ZUS. Zleceniobiorca przystępuje wtedy do ubezpieczenia dobrowolnego.

Więcej informacji oraz przykłady z większą liczbą umów i różnymi płatnikami (pracodawcami lub zleceniodawcami):

Zbiegi tytułów ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Co nowego od 1 stycznia 2016 r. (informacja na stronie zus.pl).

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.