Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

SCWO: Organizacja pyta o... zatrudnienie koordynatora projektu

Reklama

Menu Na skróty

"Organizacja pyta o..." to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy organizacja może zatrudnić koordynatora projektu na umowę o dzieło.

1

Rozwinięcie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Czy mogę zatrudnić koordynatora projektu na umowę o dzieło?

DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:

Nie, ponieważ praca koordynatora nie ma żadnych cech dzieła. Koordynatora nie zawsze można nawet zatrudnić na umowę zlecenie, bowiem Kodeks pracy zakazuje zawierania umów cywilnoprawnych w sytuacji, gdy spełnione są kryteria stosunku pracy, tj. "wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym" (Art. 22. § 1. Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem podpisujemy z koordynatorem projektu umowę, na mocy której ma on wyznaczone godziny pracy, pracuje w miejscu wskazanym przez pracodawcę i pod jego kierownictwem, umowa ta – nawet gdy sami nazwiemy ją zleceniem – będzie umową o pracę. Kodeks pracy w kolejnych ustępach stanowi bowiem "Zatrudnienie w warunkach określonych w Art. 22. § 1. jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.".

Możemy oczywiście zatrudnić koordynatora projektu na umowę zlecenie, ale tylko wtedy, kiedy jego praca nie będzie spełniać powyższych warunków (czyli na przykład będzie pracować samodzielnie, w nieustalonych odgórnie godzinach oraz w różnych miejscach).

Bardzo przestrzegam przed zbyt elastycznym podchodzeniem do umów cywilnoprawnych – mogą być one skutecznie zakwestionowane np. przez ZUS, który w niektórych przypadkach będzie domagał się zaległych składek od umowy, którą potraktuje jak umowę o pracę, nawet gdy rzeczona umowa będzie nazwana umową zleceniem.

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.