Większe kwoty dotacji udzielanych przez m.st. Warszawa są dzielone na transze – to znaczy, że dotacja jest dzielona na dwie lub więcej części, które są w określonych terminach przekazywane organizacji. Zdarza się, że nie wszystkie pieniądze z transzy są wydane przed terminem przekazania następnej transzy. Co należy zrobić z niewykorzystaną jeszcze kwotą? Na to pytanie odpowiada Marcin Wojdat, Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Czy przy sprawozdaniu częściowym rozliczana jest pierwsza transza – i niewykorzystaną kwotę organizacja powinna zwrócić?
Marcin Wojdat: Nie, organizacja niewykorzystaną pierwszą otrzymaną transzę może wykorzystać w terminie późniejszym realizacji zadania – poniesione koszty ujęte zostaną w sprawozdaniu końcowym / lub drugim częściowym przy dłuższych umowach.
Komentarz warszawa.ngo.pl:
W m.st. Warszawa stosowane są różne zapisy umów dotacyjnych dzielonych na transze. Wynika to z faktu, że w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania z dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz. U. z 2011 r., nr 6, poz. 25) przedstawiono jedynie „ramowy wzór umowy”, który samorządy mogą modyfikować w zależności od potrzeb.
Nie ma w Warszawie praktyki zwrotu niewykorzystanej części transzy dotacji (o ile nie jest to ostatnia transza zamykająca dotację w danym roku, którą trzeba wykorzystać do 31 grudnia lub do daty określonej w umowie, o ile jest ona wcześniejsza).
Różnice w umowach stosowanych przez różne jednostki Urzędu dotyczą jedynie terminu przekazania kolejnej transzy. I tak: terminy te mogą być z góry określone w umowie i w ogóle nieuzależnione od sprawozdań (zdarza się, że dotacja jest w transzach, ale organizacja musi złożyć tylko jedno sprawozdanie na koniec realizacji zadania) lub też przekazanie kolejnej transzy uwarunkowane jest wydatkowaniem co najmniej ….% przekazanej poprzednio transzy (zazwyczaj jest to 80%).
Przedstawiciele organizacje na etapie podpisywania umowy powinni zwrócić uwagę na to, jakie zapisy zastosowano w ich przypadku. Jest to o tyle ważne, że jeżeli umowa nakazuje wykorzystanie 100% jednej transzy przed przekazaniem następnej, naraża to organizację na konieczność zakładania własnych środków przed otrzymaniem kolejnego przelewu z Urzędu m.st Warszawy, co niekiedy trwa bardzo długo, więc w konsekwencji niesie ryzyko utraty płynności finansowej w organizacji.