Stowarzyszenia i fundacje, jako osoby prawne, mogą czerpać środki na swoje działania z wielu źródeł. Dobrze, żeby miały te źródła opisane w statutach. Nierzadko dla organizacji pozarządowej różne źródła to konieczność zarejestrowania działalności gospodarczej. Tak może być np. w przypadku autorskich praw majątkowych.
Wstęp
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Czy nasze stowarzyszenie może uzyskiwać środki z tytułu praw autorskich do utworów muzycznych? Czy możemy czerpać korzyści umieszczając je np. na YouTubie lub kiedy będą odtwarzane przez stacje radiowe?
PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA
Autorskie prawa majątkowe
Każdy, komu przysługują prawa autorskie, ma też prawo czerpania korzyści z posiadanych praw – to tzw. autorskie prawa majątkowe. Nie ma znaczenia, czy posiadaczem praw jest osoba fizyczna, czy osoba prawna – w tym organizacja pozarządowa. Nie ma też znaczenia, czy ma status organizacji pożytku publicznego, czy też go nie ma.
Organizacja pozarządowa, której przysługują autorskie prawa majątkowe, ma prawo do czerpania korzyści z utworu (np. do wynagrodzenia za odtwarzanie utworu).
dostępne ŹRÓDŁA FINANSOWANIA organizacji pozarządowych
Prawa autorskie w statucie organizacji pozarządowej
W przypadku stowarzyszeń czy fundacji pewną przeszkodą może być sytuacja, w której statut organizacji zawęża źródła finansowania jej działań i nie daje prawa uzyskiwania dochodów z praw autorskich. Kiedy np. z zapisów statutu wynika, że jedynym dopuszczalnym dochodem organizacji są zbiórki publiczne i składki członków, korzystanie z praw autorskich jest niemożliwe.
Tak więc statut organizacji musi mieć zapis o tym, że organizacja czerpie środki na działalność z praw autorskich. Zapis może być też bardziej ogólny – nie może jednak wykluczać takiej możliwości. Jeśli stwierdzimy, że jest szansa na dochody z praw autorskich, ale statut organizacji może stanowić przeszkodę, pamiętajmy, że to NASZ statut, a to znaczy, że mamy możliwość jego zmiany – dostosowania.
ZOBACZ:
Uchwalenie statutu stowarzyszenia – uchwalenie statutu fundacji
Jak przeprowadzić formalne zmiany w organizacji (np. statutu, władz, siedziby)?
Prawa autorskie i działalność gospodarcza organizacji pozarządowej
Pozyskiwanie środków z praw autorskich może być uznane za działalność gospodarczą, a ta obowiązkowo wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Chcąc ustalić, czy jakieś działania można uznać za działalność gospodarczą, należy zastanowić się, czy spełniają warunki definicji zamieszczonej w art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza musi mieć charakter ciągły (musi odbywać się w sposób „ciągły”, co oznacza, że musi być prowadzona w sposób stały, powtarzalny – zorganizowany) i zarobkowy (musi przynosić zysk, czyli koszty muszą być mniejsze niż przychody).
ZOBACZ: działalność gospodarcza organizacji pozarządowych w PORADNIK.NGO.PL
Jeśli przedmiotem praw i źródłem korzyści będzie jeden utwór – np. podarowany organizacji przez autora, nie wydaje się, aby takie działania musiały zostać uznane za działalność gospodarczą i wymagały rejestracji w KRS. Jeśli jednak organizacja zajmie się produkcją piosenek, zacznie regularnie umieszczać je na YT, i będzie systematycznie rozwijać tę działalność, wówczas staje się to działalnością gospodarczą. Należy zatem uważać – jeśli działalność spełnia definicję działalności gospodarczej, to jej prowadzenie wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W przypadku „zarabiania na YouTubie” w grę wchodzi tylko zarabianie na reklamach, ponieważ YouTube zakłada bezpłatny dostęp do zamieszczanych treści. Żeby zarabiać na reklamach, organizacja musi być wpisana do rejestru przedsiębiorców (zarejestrowane w KRS).