Środowiskowe domy samopomocy – jak przekazać prowadzenie organizacji?
Organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą społeczną mogą również prowadzić różne placówki z nią związane – wśród nich są środowiskowe domy samopomocy. W jakim trybie samorząd może zlecić ich prowadzenie? Prezentujemy kolejną odpowiedź Marcina Wojdata, pełnomocnika Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Czy środowiskowe domy samopomocy mogą być przekazane do prowadzenia organizacjom pozarządowym w trybie innym niż otwarte konkursy ofert?
!Marcin Wojdat: Nie można zadań tych przekazywać podmiotom bez ogłaszania otwartych konkursów ofert. Art. 18 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej stanowi, że prowadzenie i rozwój infrastruktury środowiskowych domów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi należy do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej realizowanych przez gminę. Art. 25 tej samej ustawy opisuje sposób, a zarazem przewiduje możliwość zlecania organizacjom pozarządowym zadań z zakresu pomocy społecznej: Zlecenie realizacji zadania z zakresu pomocy społecznej odbywa się po uprzednim przeprowadzeniu konkursu ofert. Do zlecania zadań, stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Potwierdzenie tych regulacji znajduje się też w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy. Mowa tam jest albo o jednostce prowadzącej taki dom, w sytuacji gdyby miasto swoimi siłami realizowało takie działania, albo o jednostce zlecającej i znów pojawia się odesłanie do art. 25 ustawy o pomocy społecznej, czyli de facto do postanowienia, że chcąc zlecać realizację zadania organizacjom powinno się to odbywać na podstawie konkursu ofert.