Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Wolontariat a zasiłek dla bezrobotnych

Reklama

Czy osoba zarejestrowana jako bezrobotna może być wolontariuszem? – Tak, przepisy na to pozwalają – odpowiada doradczyni Informatorium.

1

Wstęp

Jesteśmy niedużym stowarzyszeniem, działamy od niedawna. Stąd też nasze pytanie. Będziemy prowadzić jeszcze teraz w grudniu taką akcję świąteczną – spotkajmy się . Wszystko robimy sami, my członkowie stowarzyszenia,  ale zgłosił się też do nas chłopak, który chciałyby w ramach wolontariatu poprowadzić warsztaty o tradycji świąt (absolwent etnografii). Pojawił o się jednak pytanie, czy może być naszym wolontariuszem, bo jest zarejestrowany jako bezrobotny,  a nie chciałby stracić prawa do zasiłku. Może?

Zgodnie z przepisami wolontariuszem jest osoba, która dobrowolnie, bez wynagrodzenia „pracuje” (w języku prawniczym: „wykonuje świadczenia”) na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Z tej dobrowolnej pracy osób mogą korzystać m.in. organizacje pozarządowe – podczas realizacji swoich zadań statutowych.

Definicja osoby bezrobotnej, zasady rejestracji, korzystania ze świadczeń oraz pozbawienia statusu osoby bezrobotnej zostały określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Z przepisów wprost wynika, że osoba, która chce się zarejestrować jako bezrobotna i korzystać z przysługującego jej zasiłku, a także zarejestrowany bezrobotny może w tym czasie wykonywać działalność wolontarystyczną.

Zatem odpowiedź na pytanie organizacji brzmi: tak, jak najbardziej ochotnik, który się zgłosił do stowarzyszenia, by poprowadzić warsztaty, może to zrobić jako wolontariusz i nie straci ani statusu osoby bezrobotnej ani prawa do zasiłku.

Warto tylko przypomnieć, że jeśli porozumienie z wolontariuszem jest zawarte na czas krótszy niż 30 dni, to organizacja ma obowiązek ubezpieczenia go od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).  Informacje na ten temat także tutaj:  http://poradnik.ngo.pl/x/501411

Reklama
2

Podstawa prawna: Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r.

Art. 2 pkt. 3 
Ilekroć w ustawie jest mowa o: (…)

3) wolontariuszu – rozumie się przez to osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie

Art. 42. 
1. Wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, świadczenia na rzecz:

1) organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r.  

Art.2. ust. 2.

Nie stanowi przeszkody do nabycia oraz posiadania statusu bezrobotnego:

1) wykonywanie przez wolontariuszy świadczeń odpowiadających świadczeniu pracy na zasadach określonych w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jeżeli wolontariusz przedstawi właściwemu powiatowemu urzędowi pracy porozumienie z korzystającym.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.