Organizacja poniosła wydatki związane z projektem po terminie wskazanym w umowie jako koniec realizacji zadania. Czy urząd może uznać taki wydatek za kwalifikowalny, jeśli całość zadania została wykonana bez zastrzeżeń? Na to pytanie odpowiada Marcin Wojdat, Pełnomocnik Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Czy można uznać za prawidłowe rozliczenie, w którym środki z dotacji wydatkowane zostały po terminie wskazanym w umowie jako termin zapłaty, jeśli wiemy, że zadanie zostało wykonane bez zastrzeżeń, czyli cel został osiągnięty?
Marcin Wojdat:
Nie ma możliwości wydatkowania środków po terminie wskazanym w umowie. Co do zasady, zgodnie z § 12. ust. 1 ramowego wzoru umowy z rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011, Nr 6, poz. 25) Przekazane środki finansowe z dotacji, określone w § 3 ust. 1/ § 3 ust. 21), Zleceniobiorca(-y) jest/są1) zobowiązany(-i) wykorzystać do dnia 31 grudnia każdego roku, w którym realizowane jest zadanie publiczne, nie później jednak niż do dnia zakończenia realizacji zadania publicznego, o którym mowa w § 2 ust. 1. Kwotę dotacji niewykorzystaną w terminie Zleceniobiorca(-y) jest/są1) zobowiązany(-i) zwrócić odpowiednio do dnia 15 stycznia następnego roku kalendarzowego lub w terminie 15 dni od dnia zakończenia realizacji zadania publicznego, o którym mowa w § 2 ust. 1.
Ponadto w ramowym wzorze umowy nie występuje pojęcie „terminu zapłaty”, stąd trudno odnieść się i dokonać wykładni przywołanego stanu faktycznego.
Komentarz warszawa.ngo.pl:
Warto zaznaczyć, że wydatkowanie środków oznacza zapłatę za wydatki poniesione zarówno z dotacji, jak i sfinansowane z wkładu własnego. W przypadku umów z osobami indywidualnymi „zapłata” to wypłacenie wynagrodzenia pracownikowi lub współpracownikowi oraz zapłata składek od jego wynagrodzenia do ZUS (dotyczy umowy zlecenia i umowy o pracę), a także zaliczki na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego (dotyczy umowy zlecenia, umowy o pracę i umowy o dzieło). Aby uniknąć sytuacji, opisanej w pytaniu organizacji pozarządowej, najlepiej już na etapie przygotowywania wniosku, a najpóźniej przy przygotowywaniu zaktualizowanego harmonogramu będącego załącznikiem do umowy, uwzględnić czas konieczny na zebranie i opłacenie wszystkich wydatków związanych z projektem. Warto pamiętać, że szczególne obostrzenia dotyczą projektów realizowanych w grudniu. Pomimo, że składki od wynagrodzeń (do ZUS i US) teoretycznie mogłyby być zapłacone w styczniu, to w praktyce nie ma takiej możliwości. Wszystkie wydatki muszą być poniesione w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia (termin ten wynika z zapisów Ustawy o finansach publicznych).