Księgowość to zmora wielu organizacji pozarządowych. Nic dziwnego, że stowarzyszenia i fundacje zlecają jej prowadzenie na zewnątrz. A to powoduje, że ważne „papiery” nie zawsze znajdują się w siedzibie NGO. Czy będzie to rodzić jakieś problemy w przypadku kontroli? Przeczytaj wyjaśnienia Kancelarii SSW w ramach cyklu ngo.pl i Centrum Pro Bono!
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Nasza fundacja korzysta z usług biura rachunkowego. Gdzie będzie odbywać się kontrola, np. kontrola podatkowa, jeśli dokumenty znajdują się w biurze rachunkowym? Czy mamy obowiązek dokumenty dostarczyć z biura rachunkowego do siedziby fundacji? Czy też osoby kontrolujące powinny udać się do biura rachunkowego?
ODPOWIEDŹ KANCELARII SSW SPACZYŃSKI, SZCZEPANIAK I WSPÓLNICY
Miejsce prowadzenia kontroli w przypadku korzystania z usług biura rachunkowego
Organizacja pozarządowa korzysta z usług biura rachunkowego. Wynika z tego, że biuro rachunkowe przechowuje dokumentację dotyczącą rozliczeń podatkowych tej organizacji pozarządowej. Dokumentacja nie znajduje się więc na co dzień w siedzibie NGO.
W toku kontroli podatkowej, na żądanie kontrolujących organizacja pozarządowa obowiązana będzie zapewnić dostęp do ksiąg podatkowych:
- w swojej siedzibie albo
- w siedzibie biura rachunkowego, w którym księgi są prowadzone – jeżeli udostępnienie ich w siedzibie NGO w znacznym stopniu utrudni prowadzenie jej bieżącej działalności.
Art. 285a. Ordynacji podatkowej
§ 1. Czynności kontrolne prowadzone są w siedzibie kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji oraz w miejscach związanych z prowadzoną przez niego działalnością i w godzinach jej prowadzenia, a w przypadku skrócenia w toku kontroli czasu prowadzenia działalności - czynności kontrolne mogą być prowadzone przez 8 godzin dziennie. W przypadku gdy księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego, kontrolowany na żądanie kontrolującego obowiązany jest zapewnić dostęp do ksiąg w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania, jeżeli udostępnienie ich w siedzibie może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie przez kontrolowanego bieżącej działalności.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się również w przypadku, gdy kontrolowany prowadzi działalność w lokalu mieszkalnym.
Co to są dokumenty księgowe, jak się je opisuje i przechowuje?
Gdzie jeszcze mogą być prowadzone czynności kontrolne?
Kontrola lub poszczególne czynności kontrolne za zgodą kontrolowanej organizacji pozarządowej będą mogły zostać przeprowadzone również w siedzibie organu podatkowego, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub NGO zrezygnuje z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych (art. 285b Ordynacji podatkowej).
Oryginały dokumentów poza biurem
Przedstawione wyżej uregulowania dotyczące miejsca przeprowadzania kontroli podatkowej znajdują odpowiednie zastosowanie również w przypadku kontroli celno-skarbowej.
zobacz w PORADNIK.NGO.PL Jak współpracować z księgowym/księgową? polecamy również: NOWY poradnik: Finanse NGO. Co każdy zarząd powinien o nich wiedzieć
Centrum Pro Bono
!Program Centrum Pro Bono jest realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych od 2007 roku. Inicjatywa Centrum Pro Bono zaspokaja rosnącą potrzebę pomocy prawnej pro bono na rzecz organizacji III sektora. Głównym obszarem działalności Centrum Pro Bono jest pośredniczenie pomiędzy organizacjami pozarządowymi poszukującymi wsparcia prawnego, a prawnikami, chętnymi do świadczenia pomocy prawnej pro bono. Dodatkowo, ścisła współpraca z kancelariami prawnymi i najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach pozwala nam podejmować wyzwania w postaci różnych projektów edukacyjnych i szkoleniowych skierowanych do organizacji non-profit. Obecnie z Centrum Pro Bono współpracuje 30 kancelarii z całej Polski.
Więcej informacji: http://www.centrumprobono.pl/
Kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy Sp.k.
Kancelaria SSW powstała w 2009 roku, a nasz zespół składa się obecnie z ponad 100 ekspertów. Jesteśmy jedną z największych polskich kancelarii. Współpracujemy z prawnikami, doradcami podatkowymi oraz ekspertami finansowymi, którzy zdobywali doświadczenie w polskich, a także w międzynarodowych kancelariach prawniczych oraz firmach doradczych wielkiej czwórki. Naszym celem i ideą jest dostarczenie klientom usług, które stanowią wartość dodaną dla ich biznesu. Nie postrzegamy siebie wyłącznie jako doradców, lecz jako partnerów i konsultantów, którzy poprzez kompleksowe zrozumienie klienta i jego potrzeb, dostarczają rozwiązania.
Oprócz naszego know-how oferujemy klientom pełne zaangażowanie we współpracę, profesjonalizm, elastyczność w działaniu, innowacyjne rozwiązania i przejrzystą komunikację opartą na najnowocześniejszych technologiach.
Nasze kompetencje potwierdzają rekomendacje międzynarodowych rankingów prawniczych takich jak Legal 500, Chambers Europe, IFLR 1000, które opierają się wyłącznie na opiniach Klientów.
Posiadamy biura w Warszawie i Poznaniu, a nasze usługi obejmują podmioty z różnych rejonów Polski i świata dzięki stowarzyszeniu kancelarii TAGLaw.