Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Zatrudnienie pracownika – czy konieczna działalność gospodarcza?

Reklama

Organizacja, która zatrudnia pracowników lub współpracowników, nie musi prowadzić działalności gospodarczej. Jest to możliwe także w ramach działalności statutowej – wyjaśnia doradczyni poradnik.ngo.pl.

1

Wstęp

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Reklama
2

Chcemy założyć stowarzyszenie, które będzie prowadzić warsztaty muzyczne dla dzieci z ubogich rodzin. Będziemy starać się pozyskiwać pieniądze z dotacji od miasta, tak aby udostępnić możliwość bezpłatnych zajęć. Nie chcemy pobierać opłat od rodziców dzieci.  Natomiast w ramach warsztatów chcemy zatrudnić profesjonalny zespół. Czy jeśli trenerzy, nauczyciele będą pobierać wynagrodzenie za swoją pracę to nasza organizacja musi prowadzić działalność gospodarczą?

3

Zatrudnianie pracowników w organizacjach

Stowarzyszenia i fundacje mogą zatrudniać pracowników, by realizować cele statutowe.  Stają się wtedy pracodawcami – których obowiązują takie same przepisy jak innych pracodawców. Najważniejsze regulacje zawiera Kodeks pracy (prawa pracy), opisujący relacje między pracodawcą a pracownikiem.

Zasady związane z prawem pracy zawarte są także w innych aktach wykonawczych i ustawach, określających prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Istnieje szereg rozporządzeń i ustaw, które regulują wybrane kwestie, z którymi należy się zapoznać, jeśli zatrudnia się pracowników lub współpracowników.

4

Odpowiadając na pytanie

Odnosząc się do pytania czytelnika ngo.pl: jeśli organizacja chce zatrudniać pracowników, to pytanie, przed którym stoi, brzmi następująco: skąd (jako pracodawca) będzie miała pieniądze na wypłatę ich wynagrodzeń. Czytelnik planuje, że środki na wynagrodzenia dla nauczycieli pozyska z dotacji. To możliwe rozwiązanie – pod warunkiem, że stowarzyszenie wygra konkurs dotacyjny. (Warto pamiętać, że jeśli dotacja jest jedynym źródłem finansowania, to płacenie nauczycielom będzie możliwe tylko przez czas trwania projektu, na który otrzymano dotację, co uniemożliwia lub znacząco utrudnia zatrudnianie pracowników na umowę o pracę). Inną możliwością pozyskiwania pieniędzy na działania jest prowadzenie działalności gospodarczej – o której niżej – jednakże absolutnie nie jest to konieczne do tego, by zatrudniać pracowników lub współpracowników.

Organizacje pozarządowe mogą prowadzić działalność gospodarczą, by realizować swoje cele statutowe. Oznacza to, że za swe działania otrzymują zapłatę (od klientów, uczestników), która powinna przynosić zysk (lub co najmniej pokrywać koszty). Dochody z takiej działalności stają się jednym ze źródeł finansowania organizacji. Warto przypomnieć, że dochody z działalności gospodarczej muszą być przeznaczone na realizację celów statutowych (a nie np. przeznaczone do podziału między członków organizacji). Ponadto działalność ta może mieć jedynie charakter pomocniczy (wspierający). To znaczy, że w organizacji powinna być prowadzona przede wszystkim działalność statutowa, a gospodarcza nie może być dominująca.

Jeśli organizacja bierze pod uwagę rozpoczęcie działalności gospodarczej, musi pamiętać także o tym, że prowadzenie tej działalności może rozpocząć dopiero z chwilą dokonania wpisu w KRS w rejestrze przedsiębiorców. Ponadto warunkiem są odpowiednie zapisy w statucie. Powinny one zawierać informację o tym, że organizacja prowadzi działalność gospodarczą w określonym zakresie, który opisuje się odpowiednimi kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD); że całość dochodów z niej uzyskanych przeznacza na realizacją celów statutowych; oraz że majątek organizacji może pochodzić z działalności gospodarczej.

Zagadnienie, czy organizacja powinna prowadzić działalność gospodarczą jest pytaniem, o to czy organizacja chce zarabiać na swoich działaniach, czy chce (i jest w stanie) osiągać zyski, które będzie przeznaczać na działalność statutową. W przypadku stowarzyszenia, które planuje otrzymanie dotacji z urzędu miasta na prowadzenie bezpłatnych warsztatów muzycznych dla dzieci, działalność gospodarcza mimo tego, że organizacja planuje zatrudnianie współpracowników, nie jest potrzebna.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.