Organizacje pozarządowe wcale nie tak rzadko zmieniają swe siedziby, a więc i ich adresy, wybierają nowych członków zarządu czy innych władz, dokonują zmian zapisów w statucie czy numeru rachunku bankowego. Kogo informować o tych zmianach i czy grantodawca też powinien o nich wiedzieć – odpowiada doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.
Wstęp
PYTANIE OD ORGANIZACJI: Nasze stowarzyszenie całkiem niedawno podjęło decyzję o tym, że zrezygnujemy z usług dotychczasowego banku. W związku z tym otworzyliśmy konto w nowym banku i zmienił się nam numer rachunku bankowego. Zastanawiamy się, kogo powinniśmy poinformować o tej zmianie. Mamy obecnie dotację z miasta i zastanawiamy się, czy wystarczy poinformować tylko urząd skarbowy.
Zmiany w organizacji
Organizacje pozarządowe w trakcie swojej działalności podejmują bardzo różne decyzje dotyczące zmian w swojej działalności, zasad prowadzenia organizacji czy zmian zarządu. Wiele zmian pociąga za sobą konieczność dokonania zmian w statucie organizacji – ponieważ w tym dokumencie zawarte są zasady regulujące działania. W stowarzyszeniach zmiany są zazwyczaj dokonywane poprzez walne zebrania członków, choć kompetencje w pewnych zakresach może mieć też zarząd stowarzyszenia – szczegóły są zapisane w statucie każdej organizacji.
Kogo informować
Nie wszystkie zmiany, które zachodzą w organizacji, muszą być zgłoszone innym podmiotom. Część informacji jest przechowywana w postaci uchwał wewnętrznych w organizacji. Dane, które są zapisane w rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), zgłoszone w urzędzie skarbowym czy statystycznym powinny być aktualizowane na bieżąco – poprzez zgłoszenie ich właściwym urzędom. W przypadku KRS obowiązuje termin 7 dni kalendarzowych od daty zaistnienia zmiany.
Jeśli organizacja ma zobowiązania zewnętrze w postaci różnych umów podpisanych z jej partnerami, na przykład urzędem miasta na realizację zadania publicznego, to również ma obowiązek zaktualizowania danych, które bezpośrednio mogą dotyczyć umowy.
Umowy o dofinansowanie lub o współpracy często zawierają dodatkowe zapisy, zobowiązujące do tego, aby strony umowy wzajemnie informowały się o wszelkich zmianach mających istotny wpływ na realizację postanowień umowy, w tym na przykład numeru konta bankowego, nazwy organizacji czy zmiany zarządu organizacji. To bardzo ważny obowiązek, szczególnie jeśli umowa ma charakter zobowiązania finansowego i jest dotacją.
Warto przypomnieć, że jednostki samorządu terytorialnego udzielające dotacji na zadania publiczne mają prawo wprowadzić do umowy o dotację dodatkowe zapisy, inne niż te, które wynikają ze wzoru umowy zawartego w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Zapisy te zwykle narzucają dodatkowe obowiązki lub precyzują ogólne zapisy.
Odpowiadając na pytanie organizacji
Odnosząc się do pytanie czytelnika ngo.pl: informacja o zmianie numerze konta bankowego jest bardzo ważna zmianą danych w organizacji. Stowarzyszenie powinno niezwłocznie poinformować o tej zmianie urząd skarbowy oraz swoich partnerów zewnętrznych, zwłaszcza grantodawców czy urzędy zlecające realizację zadań publicznych. Jak to konkretnie zrobić? Po podpisaniu umowy z bankiem organizacja powinna poprosić bank o wystawianie zaświadczenia o posiadanym numerze konta bankowego, a następnie zgłosić tę informację na zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP- 2 do urzędu skarbowego. Powinna także przekazać tę informację, np. wysyłając kopie zaświadczenia, wszystkim podmiotom, z którymi ma podpisane umowy.
PAMIĘTAJCIE: ZMIANĘ RACUNKU BANKOWEGO TRZEBA ZGŁOSIĆ JAK NAJSZYBCIEJ.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001 r., Nr 17, poz. 209 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r., Nr 46, poz. 203 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania z dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz. U. Nr 6, poz. 25)