Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama

Czy można zmienić nazwę działającej organizacji? – pytają czytelnicy. Tak, można, odpowiada doradczyni Informatorium.ngo.pl.

1

Pytanie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: Nasze stowarzyszenie ma zdecydowanie za długą nazwę. W praktyce posługiwanie się tą nazwą nie jest dla nas wygodne. Na ostatnim spotkaniu zarządu rozważaliśmy, czy nie warto zmienić nazwy na nieco krótszą, ale nie mamy pewności, czy to w ogóle możliwe? Kto może dokonać tej zmiany i do kogo powinniśmy ją zgłosić?

Reklama
2

Odpowiedź

Zmiany w organizacji

Organizacje pozarządowe w trakcie swojej działalności podejmują bardzo różne decyzje dotyczące między innymi zmiany swojej działalności, zasad prowadzenia organizacji, czy zmian zarządu. Wiele zmian wiąże się ze zmianą statutu organizacji – ponieważ jest to dokument, który reguluje zasady działania tych podmiotów.

Kto może dokonać zmian

To, jak można zmienić zapis w statucie organizacji, zapisane jest w samym statucie. Powinny być w nim zapisy dotyczące tego, kto może dokonać zmiany i w jaki sposób może to zrobić. W stowarzyszeniach zmiany są zazwyczaj dokonywane poprzez walne zebrania członków. W przypadku fundacji jest różnie, zazwyczaj zmian statutu dokonuje Zarząd, ale statut może przewidywać inne rozwiązanie.

Aktualizacja w KRS

Nie wszystkie ważne zmiany, które zachodzą w organizacji, muszą być zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego. Część informacji jest przechowywana w postaci uchwał wewnętrznych w organizacji.

Jednak zmiany danych, które są „przechowywane” w KRS, powinny zostać zaktualizowane za pomocą formularzy urzędowych. Należy też zgłaszać wszelkie zmiany w statucie.

Aby zmiany były ważne, organizacja ma obowiązek w terminie 7 dni kalendarzowych poinformować o nich KRS. Zasada tygodniowego terminu zgłoszenia wszelkich zmian, które muszą być zarejestrowane w KRS obowiązuje niezależnie od tego, jaki organ ma prawo podjąć taką decyzję.

Zmiana nazwy

Przepisy nie zabraniają zmiany nazwy organizacji. Organizacja w trakcie swojej działalności ma prawo podjąć decyzję o zmianie nazwy swojego podmiotu. W praktyce zmiana nazwy organizacji będzie związana ze zmianą statutu. Należy zauważyć, że możliwość tej zmiany w organizacji daje urzędowy wniosek o zmianę danych pomiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym KRS- Z20, który w polu C.1. przewiduje podanie przez organizację zmianę nazwy podmiotu.

W opisanym przypadku stowarzyszenie powinno zwołać walne zebranie członków, dokonać zmian statutu i w ciągu 7 dni kalendarzowych zgłosić tę informację w KRS na formularzu KRS-Z20 wraz z załącznikami: nowym statutem, protokołem z zebrania walnego, listą obecności, uchwałą o zmianie statutu i uchwałą o zmianie nazwy podmiotu. Organizacja powinna zaktualizować nazwę w banku, w którym ma swoje konto bankowe, a także poinformować wszystkie inne podmioty, z którymi współpracuje.

3

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001 r., Nr 17, poz. 209 z późn. zm.)

Art.22.
Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r., Nr 46, poz. 203 z późn. zm.)

Art. 5. ust. 1
Fundator ustala statut fundacji, określający jej nazwę, siedzibę i majątek, cele zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji.

Art. 11. ust. 2
Zmiana statutu fundacji wymaga wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Przepisy art. 9 stosuje się odpowiednio.

Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.)

Art. 10. ust. 1, pkt. 8
Statut stowarzyszenia określa w szczególności: 8) zasady dokonywania zmian statutu.

Art. 21.
Zarząd stowarzyszenia ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić sąd rejestrowy o zmianie statutu. W sprawie wpisania do rejestru zmiany statutu stowarzyszenia stosuje się odpowiednio zasady i tryb przewidziane dla rejestracji stowarzyszenia.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.