Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Co to są bony skarbowe?

Reklama

Podstawowe informacje o bonach skarbowych użyteczne dla organizacji pozarządowych.

1

Wstęp

Bony skarbowe, podobnie jak obligacje, to papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, mają więc gwarancję wykupu.

Wartość nominalna 1 bonu skarbowego wynosi 10.000 zł. Są to papiery dyskontowe co znaczy, że przy zakupie tego papieru wartościowego płacimy mniej niż 10.000 zł, a w dniu jego wykupu otrzymamy 10.000 zł. Naszym zyskiem jest różnica między ceną zakupu bonu a ceną nominalną.

Reklama
2

Rodzaje bonów skarbowych

Bony skarbowe są emitowane na okres 8, 13, 26, 39 i 52 tygodni. Oznacza to, że możemy kupić bony o wartości nominalnej 10.000 zł na okres 8 tygodni (2 miesiące), 13 tygodni (3 miesiące), 26 tygodni (6 miesięcy), 39 tygodni (9 miesięcy) czy 52 tygodni (1 rok).

Oprocentowanie bonów skarbowych jest stałe, znane w dniu zakupu bonu. Np. jeśli cena zakupu bonu wynosi 9.952 zł, to nasz zysk (brutto) – czyli dyskonto – wynosi:

10.000 zł – 9.952 zł = 48 zł.

Bony skarbowe może nabyć każdy zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, ale w obu przypadkach trzeba to zrobić za pośrednictwem bezpośredniego uczestnika rynku bonów skarbowych (zwykle są to banki lub inne duże instytucje finansowe).

3

Rentowność bonów skarbowych

Zazwyczaj rentowność bonów skarbowych jest wyższa od lokat terminowych. Przy porównywaniu rentowności tych inwestycji należy zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz:

  • przy określaniu rentowności bonów skarbowych bierze się pod uwagę liczbę 360 dni w roku;
  • przy określaniu rentowności lokat czy obligacji bierze się pod uwagę liczbę 365 dni w roku.

Jakie to ma znaczenie dla wyniku kalkulacji? Otóż rentowność bonu skarbowego o wartości np. 5,5% w rzeczywistości nie jest równa rentowności lokaty o identycznej wartości 5,5%. Aby wyliczyć porównywalną wartość należy dokonać następującej kalkulacji rentowności bonu skarbowego:

Wartość inwestycji:1.000 zł.

Rentowność: 5,5%

rentowność / 360 dni * 365 dni

W naszym przykładzie wygląda to następująco:

5,5% / 360 dni : x 365 dni = 5,5764%

Tak więc porównywalna rentowność bonu skarbowego jest wyższa.

W Rzeczpospolitej na „zielonych stronach” są publikowane dane na temat średniej rentowności bonów skarbowych 52-tygodniowych (koniec maja 2009 r.: ok. 5%). Poziom oprocentowania bonów 52-tygodniowych jest często tzw. stopą odniesienia -z ang. benchmark dla wyznaczenia rentowności inwestycji finansowych.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?
Poniedziałek-piątek 9:00-13:00
Do wypełnienia na stronie
Informatorium_ngo
Komentarze
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.