Udostępnianie zasobów (w tym lokali) to jedna z form współpracy między domami kultury a organizacjami pozarządowymi. Zapisana została w Kodeksie Dobrych Praktyk.
Na jakich zasadach?
Od 2018 roku stołeczne domy kultury i organizacje pozarządowe opierają swoją współpracę na wspólnych zasadach – Kodeksie Dobrych Praktyk.
Jest to dokument wypracowany przez urzędników, pracowników domów kultury i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Wśród 15 dobrych praktyk współpracy znalazły się także zapisy dotyczące udostępniania sobie nawzajem przez domy kultury i organizacje zasobów potrzebnych do działania. W praktyce to raczej domy kultury udostępniają organizacjom przestrzeń (a nierzadko i różne sprzęty) potrzebne do przeprowadzenia działań.
Udostępnianie zasobów ma charakter organizacyjny. Domy kultury i organizacje pozarządowe pomagają partnerowi organizacyjnie i/lub technicznie, udostępniając swoje zasoby, by w ten sposób wesprzeć lub umożliwić realizację przedsięwzięcia. Udostępnienie zasobów może być odpłatne lub nieodpłatne.
Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej decyzję o zakresie, formach i zasadach współpracy domów kultury z organizacjami pozarządowymi podejmuje dyrektor instytucji kultury, uwzględniając możliwości i zasoby instytucji. Zasady te, także dotyczące odpłatnego i nieodpłatnego udostępniania zasobów, powinny być jawne, przejrzyste i równe wobec wszystkich podmiotów określonych w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W praktyce oznacza to np., że na stronie internetowej domu kultury powinno być opisane jakimi zasobami (salami, sprzętami) dysponuje dom kultury oraz co powinny zrobić organizacje, aby móc z tej oferty skorzystać.
Dom kultury, by ułatwić współpracę, opracowuje formularz potrzebnych informacji – propozycja powinna określać m.in. czas realizacji, warunki współpracy, charakter projektu, opis grupy odbiorców, warunki techniczne, a także rezultaty, ze szczególnym uwzględnieniem rezultatów kulturalnych i społecznych.
Domy kultury odpowiadają na pisemną propozycję współpracy nie później niż w ciągu 14 dni od otrzymania kompletnego formularza potrzebnych informacji.
Projekt „Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych” jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.