Warszawskie organizacje pozarządowe mogą, prowadząc swoje działania, korzystać z lokali udostępnianych im na preferencyjnych warunkach w miejskich Ośrodkach Sportu i Rekreacji.
Na jakich zasadach?
Każda dzielnica w Warszawie dysponuje infrastrukturą sportową zarządzaną przez jednostki organizacyjne m.st. Warszawy. Są to tzw. Ośrodki Sportu i Rekreacji (OSiR). Mieszkańcy korzystają tam z różnorodnej oferty zajęć sportowych.
OSiR-y mogą udostępniać swoje pomieszczenia organizatorom takich zajęć, zarówno komercyjnym, jak i niekomercyjnym, czyli m.in. organizacjom pozarządowym. Jednych i drugich obowiązują jednak podobne procedury.
Infrastruktura sportowa w OSiR-ach jest udostępniana na podstawie cenników ustalanych przez kierowników Ośrodków. Wynika to z Zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy nr 3435/2006 z dnia 26 kwietnia 2006 r. w sprawie określenia sposobu ustalania cen i opłat za korzystanie z obiektów, urządzeń oraz usług świadczonych przez jednostki organizacyjne m.st. Warszawy działające w zakresie sportu, turystyki i wypoczynku.
W praktyce oznacza to, że dla organizacji pozarządowych nie ma żadnej szczególnej procedury. Organizacja zainteresowana wynajmem pomieszczenia w Ośrodku – po prostu zgłasza się ze swoją ofertą (w tym np. opisem zajęć, które chciałaby prowadzić w Ośrodku) do zarządzających daną placówką.
Oferta jest rozpatrywana podobnie jak propozycje od podmiotów komercyjnych, ale w części ośrodków ceny dla organizacji pozarządowych mogą być niższe niż dla podmiotów komercyjnych.
Projekt „Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych” jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.