Poradnik - ngo.pl

Nie znalazłeś/-łaś w poradnik.ngo.pl odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz info@ngo.pl, zadzwoń 22 828 91 21, pon.-pt. g. 9-13

Cztery pory roku. Jak moja NGO wdrożyła fundraising? Materiały po webinarium ngo.pl [film]

01:01:10
10 maja 2022
Jak w praktyce planować fundraising? Jak znaleźć balans w różnych narzędziach finansowania NGO i nie zniechęcać się w szukaniu regularnej pomocy? Rozmawialiśmy o tym na drugim webinarium ngo.pl z cyklu „Wdrażaj fundraising w Twojej NGO”. Zapraszamy – obejrzyj nagranie z webinarium ngo.pl i wykonaj ćwiczenie fundraisingowe.

Webinarium „Cztery pory roku. Jak moja NGO wdrożyła fundraising?" przeprowadzone zostało przez portal ngo.pl 5 kwietnia 2022 r.

Do fundraisingu pozagrantowego można podejść jak do poszukiwania różnych sposobów na komunikację. Który będzie najbardziej pasował do codziennego funkcjonowania organizacji? Jeśli chcemy nawiązać relacje biznesowe może będziemy zacieśniać kontakt poprzez śniadania dla przedsiębiorców. A jeśli chcemy poinformować mieszkańców naszej dzielnicy o tym, co robimy, lepszym pomysłem będzie np. kwesta podczas festynu. Szukajmy własnych rozwiązań, ale warto też popatrzeć jak robią to inni.

W trakcie webinarium „Cztery pory roku. Jak moja NGO wdrożyła fundraising?” Iwona Żochowska-Jabłońska z Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” opowiedziała, które sposoby na finansowanie wykorzystują w poszczególnych sezonach. W pierwszym kwartale roku Fundacja skupia się na kampanii 1%. W drugim na Charytatywnym Biegu o Złotą Monetę. Na przełomie lata i jesieni organizują wraz ze szkołami akcję nakrętkową. Zaś pod koniec roku zapraszają do udziału w Gwiazdce z Przyszłością. 

Zachęcamy do wysłuchania całego webinarium!

Przejdź do wybranej części webinarium

00:00:00 - 00:04:20 Powitanie: jak w praktyce sformułować apel fundraisingowy? 

00:04:21 - 00:07:54 Co mówimy do darczyńców w tym momencie w Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”? 

00:07:55 - 00:12:15 Czym jest fundraising jako „styl życia” organizacji? 

00:12:16 - 00:18:17 Jakie są cztery pory roku w fundraisingu mojej organizacji? 

00:18:18 - 00:24:37 Przykłady sukcesów i porażek w fundraisingu. Czego możemy się z tego nauczyć? 

00:24:38 - 00:31:39 Jakie narzędzia fundraisingu stosuje Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”? 

00:31:40 - 00:33:36 Co jest ważne w tworzeniu zespołu ds. fundraisingu? 

00:33:37 - 00:40:14 Jak znaleźć balans między testowaniem nowych narzędzi fundraisingu a konsekwencją w powtarzaniu wypróbowanych rozwiązań?

00:40:15 - 00:44:32 Co jest najważniejsze w pozyskiwaniu darczyńców? Co inspiruje Cię do pracy fundraiserki? 

00:44:33 - 01:01:10 Pytania i odpowiedzi

Z nagrania webinarium dowiesz się m.in.:

  • jak w praktyce formułować apel fundraisingowy,
  • czym jest fundraising jako „styl życia” organizacji,
  • jakie są cztery pory roku w fundraisingu,
  • jakie narzędzia fundraisingu stosuje Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”,  jak tworzy zespół.

Dowiedz się więcej

O ekspertkach

Webinarium prowadziła Maria Olszewska – trenerka fundraisingu. Autorka wydanego przez NGO.PL e-booka „Narzędzia fundraisingu w Polsce”

Naszą fundraisingową rozmówczynią była: Iwona Żochowska-Jabłońska – dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Odpowiada za strategię działań fundacji. Ma szczególny dar doboru ludzi, z którymi współpracuje, lokalnych organizacji pozarządowych, instytucji czy firm, dzięki którym z sukcesem od 19 lat działa na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących dzieci. Jej otwartość, skuteczność i zaangażowanie połączone z gorącym sercem sprawiają, że Fundacja jest największą na Warmii i Mazurach organizacją udzielającą indywidualnej pomocy dzieciom.


Było to drugie webinarium z cyklu „Wdrażaj fundraising w Twojej NGO”. W trakcie spotkań pytamy o różne modele tworzenia fundamentów niezależnego finansowania, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskiwania darowizn online. Podczas 6 comiesięcznych spotkań (w pierwszym tygodniu marca - czerwca oraz września - października 2022 r.) opowiadamy, jak zbierają środki fundraiserzy i fundraiserki z organizacji o różnej skali i zasięgu działania. Rozmawiamy też m.in. o komunikatach fundraisingowych. 

Nagranie i materiały z pierwszego webinarium „Jak wdrożyć fundraising pozagrantowy w Twojej organizacji?" >

Chcesz zbierać darowizny na stronie www Twojej organizacji? Skorzystaj z Wpłacam >

ĆWICZENIE FUNDRAISINGOWE

Zadaj sobie pytania o komunikację

Pamiętajmy, że aby zebrać środki na realizację celów naszej NGO, najpierw musimy poinformować, że można nas wspierać. To stwierdzenie jest banalne, ale z mojego kilkunastoletniego doświadczenia pracy ze Społeczniczkami i Społecznikami wynika, że w praktyce nieoczywiste.

Czy w Waszej siedzibie jest skarbona? Czy osoby, które Was odwiedzają widzą, na co zbieracie i czego potrzebujecie? Czy w Waszych mediach społecznościowych pojawia się regularnie wezwanie do wpłaty? To tylko przykładowe pytania o komunikację, które możemy sobie zadać. Dobór metod, poprzez które zapraszamy do wspierania zależy od naszych uwarunkowań.

Wykonaj ćwiczenie

Zapraszamy Cię do wykonania ćwiczenia, które może zainspirować Cię do ułożenia kalendarza działań fundraisingowych.

Weź kartkę i podziel rok na części. Przykładowo:

Okres Narzędzia fundraisingu pozagrantowego wykorzystane/komunikowane w pierwszej kolejności
Styczeń - kwiecień 1%
Maj - czerwiec Bieg charytatywny
Lipiec - sierpień Kwesta podczas festynu letniego
Wrzesień - grudzień Zbiórka w szkołach

Jak wykonać ćwiczenie?

1. Zastanów się i przedyskutuj w Zespole, jak powinien wyglądać Wasz kalendarz. Jak podzielić rok, by było to zgodne z rytmem Waszej pracy, by było dla Was jak najbardziej naturalne.

2. Dobierzcie narzędzia fundraisingu do kontekstu Waszej organizacji. Spiszcie te, które już wykorzystujecie.

Pamiętaj, że w fundraisingu pozagrantowym ważne jest testowanie nowych metod, ale przede wszystkim dobrze jest, by nasza misja i organizacja zapadła w pamięć. Udane kampanie fundraisingowe dobrze jest powtarzać z roku na rok. Udoskonalać i rozwijać, ale powtarzać.


Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030