Poradnik - ngo.pl

Nie znalazłeś/-łaś w poradnik.ngo.pl odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz info@ngo.pl, zadzwoń 22 828 91 21, pon.-pt. g. 9-13

Jak zapobiegać wypaleniu aktywistycznemu? Materiały po webinarium ngo.pl [film]

00:55:58
26 czerwca 2023
Jak zapobiegać wypaleniu aktywistycznemu czy zmęczeniu empatią w organizacjach społecznych? Jakie rozwiązania – indywidualne i organizacyjne – warto wprowadzić w zespole Twojej organizacji? Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium ngo.pl z Natalią Saratą.

Praca w organizacjach społecznych jest często realizacją własnych wartości i osobistej misji. Nie znaczy to jednak, że „praca na powołaniu” zabezpieczy przed szczególnego rodzaju ryzykami: m.in. wypaleniem aktywistycznym czy zmęczeniem empatią. Wręcz przeciwnie, może to stanowić dodatkowe ryzyko.

Dlaczego warto obejrzeć nagranie

W trakcie spotkania:

  • przybliżamy zagadnienie wypalenia i tego, jak zjawisko to wygląda w sektorze obywatelskim,
  • identyfikujemy czynniki, które mogą w organizacji wpływać na wypalenie,
  • wskazujemy przykładowe rozwiązania (indywidualne i organizacyjne), które mogą być wprowadzane przez osoby zarządzające zespołami w III sektorze.

O ekspertce

Natalia Sarata – socjolożka, trenerka, konsultantka i badaczka społeczna, założycielka i liderka Fundacji RegenerAkcja dla zmęczonych aktywistów i aktywistek (https://oddychaj.regenerakcja.pl/). W organizacje pozarządowe zaangażowana od 2002 roku jako wolontariuszka, managerka, członkini zarządu, koordynatorka działań, fundraiserka etc. Sama doświadczyła wypalenia w sektorze pozarządowym, obecnie zajmuje się wsparciem organizacji i ruchów społecznych w dbaniu o dobrostan swoich ludzi. Wspiera szczególnie organizacje działające w obszarze praw człowieka.