Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Nowelizacja zgromadzeń 2016. Kontrowersje wokół zgromadzeń cyklicznych

Reklama

Menu Na skróty

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach, uchwalona przez Sejm 13 grudnia 2016 r. weszła w życie w kwietniu 2017 r. Wprowadziła przepisy o zgromadzeniach cyklicznych, które budzą zastrzeżenia. Są m.in. niejasne, faworyzują jeden rodzaj zgromadzeń, oddają decyzje, które powinny być podejmowane lokalnie, w ręce administracji rządowej.

1

Rozwinięcie

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach pojawił się na jesieni 2016 r. jako projekt poselski. Ekspresowe tempo prac nad projektem opisywaliśmy w portalu ngo.pl (zobacz wątek poświęcony zgromadzeniom).

Środowisko organizacji pozarządowych miało liczne zastrzeżenia do projektu. Z uchwalonej wersji zniknęła część krytykowanych regulacji (zawierał je pierwotny projekt), pozostały jednak zasady organizowania zgromadzeń cyklicznych.

Pierwszeństwo zgromadzeń cyklicznych przed pozostałymi (czyli wprowadzenie lepszych i gorszych zgromadzeń), mechanizm "wypychania" z danego miejsca zwykłych zgromadzeń przez zgromadzenia cykliczne (nawet jeśli te zwykłe zgłoszone były wcześniej), oraz powierzenie wojewodom decyzji o zgromadzeniach cyklicznych - to regulacje zaprzeczające konstytucyjnej wolności zgromadzeń.

Z kolei przepisy o oddaleniu dwóch zgromadzeń o co najmniej 100 metrów uniemożliwiają organizowanie kontrmanifestacji, które też są elementem wolności manifestowania.

Przepisy badał na początku 2017 r. Trybunał Konstytucyjny. Dopiero po jego orzeczeniu - TK nie dopatrzył się niekonstytucyjności nowelizacji – Prezydent podpisał ustawę. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 2 kwietnia 2017 r. Ocena jakiej dokonał Trybunał Konstytucyjny nie rozwiała jednak wątpliwości organizacji pozarządowych.

Prawo o zgromadzeniach w obecnym kształcie rodzi problemy interpretacyjne, pojawiają się kolejne propozycje nowelizacji, a ustawa znów budzi troskę NGO (zobacz: Obserwujmy zgromadzenia publiczne!).

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.