Nowelizacja zgromadzeń 2016. Kontrowersje wokół zgromadzeń cyklicznych
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach, uchwalona przez Sejm 13 grudnia 2016 r. weszła w życie w kwietniu 2017 r. Wprowadziła przepisy o zgromadzeniach cyklicznych, które budzą zastrzeżenia. Są m.in. niejasne, faworyzują jeden rodzaj zgromadzeń, oddają decyzje, które powinny być podejmowane lokalnie, w ręce administracji rządowej.
Rozwinięcie
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach pojawił się na jesieni 2016 r. jako projekt poselski. Ekspresowe tempo prac nad projektem opisywaliśmy w portalu ngo.pl (zobacz wątek poświęcony zgromadzeniom).
Środowisko organizacji pozarządowych miało liczne zastrzeżenia do projektu. Z uchwalonej wersji zniknęła część krytykowanych regulacji (zawierał je pierwotny projekt), pozostały jednak zasady organizowania zgromadzeń cyklicznych.
Pierwszeństwo zgromadzeń cyklicznych przed pozostałymi (czyli wprowadzenie lepszych i gorszych zgromadzeń), mechanizm "wypychania" z danego miejsca zwykłych zgromadzeń przez zgromadzenia cykliczne (nawet jeśli te zwykłe zgłoszone były wcześniej), oraz powierzenie wojewodom decyzji o zgromadzeniach cyklicznych - to regulacje zaprzeczające konstytucyjnej wolności zgromadzeń.
Z kolei przepisy o oddaleniu dwóch zgromadzeń o co najmniej 100 metrów uniemożliwiają organizowanie kontrmanifestacji, które też są elementem wolności manifestowania.
Przepisy badał na początku 2017 r. Trybunał Konstytucyjny. Dopiero po jego orzeczeniu - TK nie dopatrzył się niekonstytucyjności nowelizacji – Prezydent podpisał ustawę. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 2 kwietnia 2017 r. Ocena jakiej dokonał Trybunał Konstytucyjny nie rozwiała jednak wątpliwości organizacji pozarządowych.