Przejdź do treści głównej

Uproszczona księgowość – wciąż nie wiadomo, co z dotacjami!

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2015-12-29, 13:55
archiwalne
www.sxc.hu [CC]
Od nowego roku najmniejsze organizacje, czyli te których przychody nie przekraczają 100 tys. złotych rocznie, mogą stosować uproszczoną ewidencję. Generalną zasadę wprowadziła zmiana w ustawie o rachunkowości – jej szczegóły poznaliśmy w momencie publikacji rozporządzenia.

Minister Finansów podpisał rozporządzenie 18 grudnia 2015 r. Opublikowane zostało 23 grudnia. Zacznie obowiązywać 1 stycznia 2016 r.

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, wydane zostało na podstawie delegacji zawartej w nowym artykule ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – artykule 10a.


Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów to propozycja dla organizacji z niewielkimi budżetami, które swoją działalność opierają na składkach, albo w ogóle nie szukają środków: pracują korzystając z pomocy wolontariuszy lub zaangażowania członków, działają akcyjnie, na małą skalę itp. Rozporządzenie wskazuje, jakie dane musi zbierać uproszczona ewidencja. Z prostej analizy wynika, że nie ma w niej miejsca na księgowe wyodrębnienie prowadzonych przez organizację projektów.

W tabeli "Zestawienie przychodów i kosztów" przychody dzielone są na trzy rodzaje:

 • przychody z działalności niedpłatnej pożytku publicznego,
 • przychody z działalności odpłatnej pożytku publicznego
 • pozostałe przychody.

Koszty dzielone są tylko na dwa rodzaje: te, które stanowią lub nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Pytanie, czy nowe zasady sprawdzą się w przypadku NGO otrzymujących choćby najskromniejsze środki publiczne. W przypadku dotacji z takich środków obowiązkowe jest bowiem wyodrębnianie księgowe środków (przychodów i kosztów) związanych z realizowanym projektem (art. 16 ust. 5 Ustawy o działalności pożytku publicznego). W tak skonstruowanej tabeli wydaje się to być niemożliwe. Teoretycznie dotacja ze środków publicznych, tak jak inne dotacje, powinna być  wykazywana razem z innymi przychodami z działalności nieodpłatnej (np. wpływami ze zbiórek publicznych, składek członkowskich, darowizn). Tabela nie daje możliwości rozbudowywania i np. dodania osobnej kolumny, dzięki której taki przychód mógłby być wyodrębniony.

To samo dotyczy kosztów dotacji – jeśli pochodzi ona ze środków publicznych, to wszystkie koszty z nią związane będą zapisywane w kolumnie "koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu". Znów bez możliwości wyodrębnienia konkretnej dotacji. Oczywiście organizacje mogą wprowadzić u siebie dodatkowe tabele specjalnie dla dotacji. Tyle tylko, że nie ma o nich mowy w rozporządzeniu i nie wiadomo, czy będą uznawane za prawidłowy sposób wyodrębniania księgowego. Niestety ciągle brakuje odpowiedzi na to podstawowe dla organizacji pytanie.

Możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji postulowana była przez organizacje od lat. Kiedy już uchwalono (wraz z nowelizacją ustawy o rachunkowości) zasady uproszczonej ewidencji, pojawiła się wątpliwość czy organizacje, które zdecydują się na skorzystanie z tej możliwości, nie odetną sobie dostępu do środków publicznych. Ustawa o działalności pożytku publicznego (nowy art. 10a) nie rozstrzyga, czy z uproszczoną ewidencją można korzystać ze środków publicznych. Opublikowane właśnie rozporządzenie również nie zawiera bezpośrednich zapisów odnoszących się do tej kwestii. Wiadomo jednak, że nie pozwala na wyodrębnianie księgowe projektów.

Organizacje pilnie czekają na interpretacje czy organizacja prowadząca uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów opisaną w art. 10a ustawy o pożytku, może startować w konkursach o środki publiczne i jeśli tak, to w jaki sposób zachować wymóg wyodrębniania projektów z takich środków finansowanych. Organizacje, które spełniają warunki ustawowe i będą chciały prowadzić uproszczoną ewidencję w roku 2016, muszą decydować się już teraz (po pierwszym stycznia 2016 r.).


TEKST OPUBLIKOWANEGO ROZPORZĄDZENIA
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, Dziennik ustaw z 2015 r., pozycja 2178
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/2178

 

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 28 0

Skomentuj

KOMENTARZE

 • sprawozdanie przy uproszczonej ewidencji - porażka, miało być transparentnie i czytelnie a jest jak jest ~Account BR 12.01.2016, 03:17 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/2178 ODPOWIEDZ
 • sprawozdanie przy uproszczonej ewidencji ~Agnieszka 12.01.2016, 10:50 Czy wiadomo jak wyglądają obowiązki sprawozdawcze organizacji, która zdecyduje się prowadzić uproszczoną ewidencję? Chodzi mi to czy któryś ze wzorów sprawozdania finansowego jest obowiązujący i jak ma poradzić sobie taka organizacja ze sprawozdaniem merytorycznym składanym ministrowi właściwemu, prowadzać tak uproszczoną ewidencję... ODPOWIEDZ
 • a może jednak można ~Krzysztof Hołyński 30.12.2015, 08:42 Przedwczoraj Pani z MPiPS (niestety nie zapisałem nazwiska) powiedziała mi, że nie planują zmieniać wzoru umowy i że wg nich wystarczający do spełnianie wymogów wydzielonej księgowości jest załącznik nr 2 do rozporządzenia dotyczący przepływów finansowych gdzie wpisuje się przychody i koszty z dotacji (jak dla mnie naciągane ale zobaczymy jak do tego podejdą samorządy) ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • dokumentowanie działań
 • fundusze, fundraising, finansowanie
 • księgowanie
 • księgowość
 • obowiązki
 • PDOP
 • podatki
 • prawo