Przejdź do treści głównej

Przypominamy: sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych w czerwcu i lipcu [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2016-06-13, 03:39
archiwalne
Terminy rocznych sprawozdań organizacji pozarzadowych w 2016 r., źródło: ngo.pl
Stowarzyszenia i fundacje zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) powinny co roku sporządzić sprawozdania (finansowe i merytoryczne) oraz złożyć je do różnych urzędów. Pierwsze obowiązki związane ze sprawozdaniami pojawiają się w marcu, ale najwięcej terminów sprawozdawczych przypada na czerwiec i lipiec. Zobacz więc, CO MUSI organizacja w zbliżającym się okresie.

NAJBLIŻSZY TERMIN
Do 30 czerwca organizacja musi zatwierdzić sprawozdanie finansowe. W zależności od zapisów w statucie zatwierdza je walne zebranie lub zarząd (pisaliśmy o tym w informacji: Czy to walne zatwierdza sprawozdanie finansowe w stowarzyszeniu?), często z udziałem organu kontroli wewnętrznej (np. Komisji rewizyjnej, zobacz: Komisja rewizyjna nie zatwierdza lub nie opiniuje sprawozdania finansowego. Co zrobić?).

Więcej na temat obowiązków i terminów na załączonej infografice.

Organizacje pozarządowe zgłaszają czasem zastrzeżenia, że przepisy dotyczące składania rocznych sprawozdań są przesadne. Np. duża część z nich musi składać to samo sprawozdanie finansowe do kilku urzędów – pytanie po co, czy nie można tego robić w jednym miejscu?

Niestety, na razie przepisy są takie jakie są i należy ich przestrzegać. Niezastosowanie się do nich może grozić karami.

Do sprawozdania może chcieć zajrzeć darczyńca, żeby sprawdzić, co robi organizacja, jak wykorzystuje pieniądze publiczne i na tej podstawie zdecydować, czy chce ją wesprzeć, np. darowizną, dotacją. Dlatego warto wywiązywać się z obowiązków sprawozdawczych – nie tylko z powodu przepisów, ale także dla sponsorów i darczyńców.

Warto też zamieścić sprawozdania (finansowe i merytoryczne) na stronie internetowej fundacji, stowarzyszenia.


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 15 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność gospodarcza
  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • podatki
  • prawo
  • sprawozdania
  • władze organizacji