Przejdź do treści głównej

Sfinansowano z 1%? Poinformuj o tym! Jest rozporządzenie

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2016-07-08, 09:41
archiwalne
Grafika: Grzegorz Laszuk
To ważna informacja dla OPP. Wydano długo oczekiwane przepisy określające wymogi wobec materiałów reklamowych zachęcających do przekazywania 1% na rzecz OPP, a finansowanych z 1% podatku. Określono też wymogi wobec programów komputerowych.

Chodzi o Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej z 22 czerwca 2016 r. w sprawie zamieszczania informacji przez organizacje pożytku publicznego z zakresu 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych (poz. 973). Wchodzi ono w życie 19 lipca 2016 r.

O perypetiach z rozporządzeniem czytaj tutaj: Finansujesz promocję z 1%? Informuj o tym

Co w przepisach?

W rozporządzeniu określono wymogi dotyczące:

  1. Promocji prowadzonej przez OPP, polegającej na publicznym zachęcaniu do przekazania 1 proc. podatku – w formie „audiowizualnej, wizualnej i dźwiękowej”. Takie materiały promocyjne muszą zawierać informację o treści: „Materiał promocyjny został finansowany/współfinansowany ze środków finansowych pochodzących z 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych”. Rozporządzenie określa jak długo taki komunikat powinien się ukazywać, w na jakiej powierzchni itd.
     
  2. Programów komputerowych umożliwiających podatnikowi PIT przekazanie 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Muszą one zawierać informację o treści: „Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej organizacji pożytku publicznego”.

W przypadku materiałów promocyjnych i programów komputerowych, na których nie uda się zamieścić tak długich informacji (np. z powodu rozmiaru), OPP zamieszcza informację: „Sfinansowano z 1% podatku”.

Co ważne

Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary przewidziane w ustawie o działalności pożytku publicznego. OPP, które nie będą informować, że materiały promocyjne zostały sfinansowane z 1% oraz organizacje i inne podmioty, które nie zamieszczą stosownych informacji o możliwości (lub jej braku) swobodnego wyboru OPP w programach komputerowych do rozliczania PIT – podlegają karze grzywny do 1000 zł.

Warto pamiętać, że zgodnie z § 5  rozporządzenia: „Promocja prowadzona przez organizacje pożytku publicznego, polegająca na publicznym zachęcaniu do przekazania 1% podatku, której prowadzenie rozpoczęło się przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, niespełniająca wymagań w nim określonych, może być prowadzona po tym dniu, nie dłużej jednak niż przez 1 miesiąc od dnia wejścia w życie rozporządzenia.”

Rozporządzenie w sprawie zamieszczania informacji przez OPP z zakresu 1% podatku od osób fizycznych można znaleźć tutaj >>.


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

 

poradnik.ngo.pl - informacje i porady. Odwiedź już dziś!

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 6 4

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz a co z serwisem internetowym ~Mam już dość 08.07.2016, 02:39 serwis internetowy - jedna ze stron to dział promujacy 1% - a na głównej link do niego lub grafika - i zdaniem urzędników w tej sytuacji na głównej stronie ma być 20% ostrzeżenia o szkodliwości produktu - ??? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • 1%
  • obowiązki
  • PR, promocja, wizerunek