Przejdź do treści głównej

Jednolity plik kontrolny od stycznia 2017. Sprawdź, czy dotyczy to twojej NGO

autor(ka): oprac. rk, poradnik.ngo.pl
2016-12-29, 03:41
archiwalne
Obowiązki związane z jednolitym plikiem kontrolnym (JPK) wprowadzane są stopniowo, począwszy od największych podmiotów, a skończywszy na najmniejszych. W przypadku organizacji pozarządowych w pierwszej kolejności dotkną tych, które są czynnymi płatnikami VAT. Sprawdź, kogo obejmą obowiązki związane z JPK i jak się na to przygotować.

Jednolity plik kontrolny wprowadzany jest stopniowo już od 1 lipca 2016 r. O tym, czy i KIEDY dany podmiot (przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, instytucja kultury, szkoła) musi spełniać obowiązki związane z JPK, decyduje jego (podmiotu) wielkość, rodzaj prowadzonej księgowości, a także to, czy jest, czy nie jest czynnym płatnikiem podatku VAT.

UWAGA: zamieszczona tu informacja dotyczy tylko jednego momentu – 1 stycznia 2017 r. Nie piszemy o tym, kogo obejmą obowiązki związane z JPK w kolejnych okresach (1 lipca 2017, 1 stycznia 2018 i 1 lipca 2018). Koncentrujemy się tylko na tej grupie organizacji pozarządowych, która będzie musiała spełniać wymagania związana z JPK już od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. organizacja pozarządowa, która:

 • prowadzi księgowość w programie komputerowym,
 • jest czynnym płatnikiem podatku VAT, oraz
 • spełnia kryteria bycia małym lub średnim przedsiębiorcą

MUSI bez wezwania, comiesięcznie przekazywać ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych dane z ewidencji VAT w formie JPK.

Co to jest jednolity plik kontrolny?

Jednolity plik kontrolny to sposób na komunikowanie się z administracją skarbową (urzędami skarbowymi, ministerstwem finansów). Do tej pory służył do tego głównie papier. Ale skoro od lat firmy stosują do księgowania coraz bardziej rozbudowane i zbierające coraz większą ilość informacji programy komputerowe, postanowiono wykorzystać to do zbierania danych przez urzędy. JPK umożliwia więc państwu łatwy wgląd do naszej księgowości.

Obowiązki kryjące się pod popularną nazwą "jednolity plik kontrolny" opisane zostały głównie w art. 82 paragraf 1b. oraz w art. 193a ordynacji podatkowej.

JPK to również "struktura logiczna", czyli określony przez ministra schemat. Producenci programów księgowych muszą tak przygotować swoje programy, żeby z zastosowaniem tego schematu możliwe było wydobycie z programu danych interesujących urząd skarbowy czy ministra finansów.

Tylko księgowość w programach komputerowych

Zastanawiając się, czy dotyczy nas obowiązek opisany w ordynacji podatkowej, w pierwszej kolejności skupmy się na formie prowadzenia księgowości ("ksiąg podatkowych").

Jeśli prowadzimy księgowość na papierze – obowiązek nas nie dotyczy.

JPK będzie nas obowiązywał, jeśli prowadzimy księgowość w komputerze tzn. używamy wyspecjalizowanych programów księgowych (bezpłatnych lub komercyjnych), w tym również specjalnie przygotowanych do prowadzenia księgowości arkuszy excella (zobacz wyjaśnienia Ministerstwa Finansów - pyt. 16).

Jeśli natomiast tego samego excella używamy pomocniczo, żeby podsumować jakieś liczby (czyli jak kalkulatora), albo np. wykorzystujemy worda żeby zredagować sprawozdanie - obowiązek nas nie dotyczy, mimo że wykorzystujemy komputer.

Księgowość prowadzimy z wykorzystaniem specjalistycznego programu (nawet jeśli będzie to program bezpłatny) – obowiązek nas DOTYCZY.


Od 1 stycznia 2017 tylko czynni płatnicy VAT

Obowiązek związany z JPK dotyczył będzie organizacji pozarządowych, które są czynnymi płatnikami VAT (podatku od towarów i usług). Kiedy NGO jest takim płatnikiem? Zwykle wtedy, kiedy prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach sprzedaje towary lub usługi. Może też być płatnikiem, jeśli to samo robi w ramach odpłatnej działalności pożytku. Czynnymi płatnikami są też organizacje, które z jakichś powodów zdecydowały się nie korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

więcej zobacz:

Od 1 stycznia 2017 tylko mali i średni przedsiębiorcy

JPK będą wysyłać mali i średni przedsiębiorcy. "Duzi" (nie średni, nie mali i nie mikro) stosują JPK już od pół roku.

Organizacja pozarządowa staje się małym przedsiębiorcą, kiedy spełni co najmniej jeden z poniższych warunków (w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych):

 1. zatrudniała 10 lub więcej osób (w przeliczeniu na pełne etaty),
 2. jej obroty przekroczyły 2 mln euro,
 3. jej majątek przekroczył  2 mln euro.

Jak jeszcze można opisać, kto będzie, a kto nie będzie musiał stosować się do opisanych tu obowiązków? Patrząc od drugiej strony, NA RAZIE opisane obowiązki nie obejmą organizacji pozarządowych, które kwalifikują się do kategorii MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW.

Definicje mikro, małych i średnich przedsiębiorców, które mimo to, że mówią o przedsiębiorcach, to jednak mają zastosowanie również w przypadku NGO, zawiera ustawa o swobodzie działalności gospodarczej w artykułach 104, 105, 106 (zobacz: AKTY PRAWNE w poradnik.ngo.pl).

Co trzeba będzie robić od 1 stycznia 2017 r.

Zdefiniowana w powyższym tekście grupa (organizacje – czynni płatnicy VAT, prowadzące księgowość komputerową, i zaliczone co najmniej do małych przedsiębiorców) od nowego roku będą musiały:

 • co miesiąc wraz z deklaracją VAT przekazywać dane z ewidencji VAT W FORMIE JPK ,
 • robić to bez wezwania,
 • w terminie do 25. dnia kolejnego miesiąca.

Co jeszcze jest obowiązkiem organizacji – osoby prowadzącej księgowość? Przede wszystkim sprawdzenie, czy korzystamy z programu księgowego, który pozwala na sporządzenie i przekazywanie JPK. Jeśli taki program jest regularnie aktualizowany, powinien spełniać wymagania. Jeśli mielibyśmy stary program, który nie ma wykupionego serwisu i aktualizacji, może powstać problem. Jeśli księgowość w organizacji prowadzi zewnętrzna firma, to ją pytamy o JPK.

Informacje o jednolitym pliku kontrolnym na stronie Ministerstwa Finansów
http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 24 0

Skomentuj

KOMENTARZE

 • [+] Rozwiń komentarz Artykuł powyżej ~Ngowiec 21.11.2017, 09:20 Chcąc się dowiedzieć prostej rzeczy mam czytać całe traktaty przytaczane w tym artykule? Kiedy wreszcie administratorzy zorientują się, że opisowa forma jaką stosuje się na tym portalu jest męcząca i mało czytelna!!!! Zapraszam do poważnej refleksji. ODPOWIEDZ
 • witam ~powitalny witacz 29.05.2017, 11:01 witam potrzebuje poradnika dla opornych w celu wypełnienia tegoż pliku ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz błąd ~marko 27.01.2017, 09:21 Kto napisał ten artykuł? " kiedy spełni jeden z poniższych warunków" - chyba jednocześnie dwa warunki liczbę pracowników oraz obrót lub majątek. Proszę poprawić, żeby niepotrzebnie nie stresować księgowych ODPOWIEDZ
 • jpk ~Ilona 04.01.2017, 11:22 Mnie to dotyczy. W grudniu mieliśmy nawet w firmie szkolenie, jak wypełniać jpk w symfonii. Nie jest to wcale takie skomplikowane, jak się na początku wydawało ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • dokumentowanie działań
 • kontrola
 • księgowanie
 • księgowość
 • obowiązki
 • organizacje pozarządowe
 • organ nadzoru
 • podatki
 • prawo
 • władze organizacji