Przejdź do treści głównej

Mamy aktualną instrukcję, jak wypełnić CIT-8 [film]

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-03-15, 06:04
archiwalne
Wypełnienie formularza CIT-8 oraz wysłanie go do 31 marca do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej (nawet jeśli zdecydowała się na prowadzenie uproszczonej księgowości). Jak wypełnić CIT-8? Zobacz film w PORADNIK.NGO.PL!

CIT-8 to informacja o tym, jakie organizacja miała przychody i koszty w poprzednim roku podatkowym, a także czy będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Zakres działalności większości organizacji sprawia, że zazwyczaj korzystają one ze zwolnienia z podatku dochodowego, jednak muszą to wykazać m.in. właśnie za pomocą CIT-8.

W przygotowaniu CIT-8 może pomóc organizacji biuro rachunkowe (które może też wyręczyć nas w dostarczeniu deklaracji do urzędu). Mniejsze NGO mogą próbować same zmierzyć się z CIT-8. Dla nich właśnie przygotowaliśmy INSTRUKCJĘ.


Złożenie CIT-8 w urzędzie skarbowym to obowiązek wszystkich fundacji, stowarzyszeń, stowarzyszeń zwykłych, klubów sportowych, nawet jeśli:
- mają mało pieniędzy, utrzymują się tylko ze składek, drobnych darowizn itp.,
- miały tylko dochody zwolnione z podatku,
- nie miały żadnych przychodów i kosztów w poprzednim roku (tzw. deklaracja zerowa).

CIT-8 wysyła się do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej. Organizacje, które samodzielnie wypełniają CIT-8, powinny zakupić certyfikowany podpis elektroniczny (minimalny roczny koszt to ok. 300 zł). Organizacja zatrudniająca mniej niż 5 osób (liczy się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenia i umowy o dzieło) może wysłać CIT-8 w wersji papierowej.

31 marca to termin obowiązujący organizacje pozarządowe, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym (tak jest w przypadku większości organizacji).

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 7 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz Mała poprawka ~Damian 20.03.2017, 10:21 W filmie Jak wypełniać formularz CIT-8 w 1:24 min. w chmurce rok powinny być 2016 - tak jak w wypełnionym CIT-8. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • formularze
  • księgowość
  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • PDOP
  • podatki
  • prawo
  • US
  • władze organizacji