Przejdź do treści głównej

Zadaj pytanie o odpowiedzialność zarządu. Rusza trzecia odsłona cyklu "Zapytaj prawnika…"

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-03-29, 06:04
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
Prowadzisz stowarzyszenie lub fundację? Masz pytania o odpowiedzialność zarządu za zobowiązania organizacji pozarządowej? Nie musisz już przetrząsać internetu w poszukiwaniu odpowiedzi. Do 12 kwietnia opisz swój problem, a prawnicy z kancelarii CMS Cameron Mc Kenna podpowiedzą, jak go rozwiązać.

ZAPYTAJ PRAWNIKA… O ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZARZĄDU ZA ZOBOWIĄZANIA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Do 12 kwietnia 2017 r. można przesyłać pytania dotyczące odpowiedzialności zarządu za zobowiązania organizacji pozarządowej. Przykładowe zagadnienia, których mogą dotyczyć pytania to:

 • odpowiedzialność za niezrealizowanie projektu,
 • odpowiedzialność wynikająca z poręczenia wekslowego (zabezpieczenia realizacji umowy),
 • odpowiedzialność zarządu za błędy księgowego/biura rachunkowego,
 • odpowiedzialność w likwidowanej organizacji,
 • odpowiedzialność za zobowiązania związane z lokalem (czynsz, podatki),
 • odpowiedzialność wobec roszczeń pracowniczych.

Na jakie pytania kancelaria nie odpowie? Porady nie będą obejmować kwestii zobowiązań członków zarządu wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

GDZIE WYSŁAĆ PYTANIE?

Opisany problem z zakresu odpowiedzialności zarządu przyślij na adres: . W tytule maila wpisz "ODPOWIEDZIALNOŚĆ".

Na pytania redakcja ngo.pl czeka do 12 kwietnia 2017 r.

Redakcja będzie na bieżąco przekazywać pytania do kancelarii CMS Cameron Mc Kenna.

Odpowiedzi prawników odeślemy pytającej organizacji. Samo rozwiązanie problemu, wskazane przez kancelarię, posłuży redakcji do opracowania materiału poradniczego, który zostanie opublikowany na ngo.pl (z zachowaniem całkowitej poufności czyli bez szczegółów pozwalających na zidentyfikowanie autora pytania i organizacji, której problem dotyczy). Dzięki temu Twoje doświadczenie może pomóc innym w rozwiązywaniu problemów związanych z odpowiedzialnością zarządu.

Ważne!

 1. Prosimy o przysyłanie pytań z zakresu podanego wyżej (i z wyłączeniem kwestii zobowiązań wobec ZUS i US). Pytania wykraczające poza opisany zakres nie będą przekazywane do kancelarii.
   
 2. Redakcja ngo.pl zastrzega sobie prawo do wstępnej selekcji pytań.
   
 3. Akcja dotyczy wyłącznie organizacji pozarządowych; pytania od innych podmiotów nie będą rozpatrywane.
   
 4. Kancelaria ma ok. 14 dni na udzielenie odpowiedzi oraz zastrzega sobie prawo do wybrania pytań, na które udzieli odpowiedzi. W szczególności dotyczy to sytuacji, w których udzielenie odpowiedzi nie będzie możliwe z uwagi na niewystarczające informacje dotyczące stanu faktycznego.

„Zapytaj prawnika o…” to skierowana do organizacji pozarządowych akcja portalu ngo.pl prowadzona we współpracy z Centrum Pro Bono i renomowanymi kancelariami prawniczymi. Organizacje opisują swój problem, a prawnicy udzielają informacji, jak należy postąpić w takiej sprawie.

ZOBACZ PYTANIA I ODPOWIEDZI z wcześniejszych odsłon cyklu.

 


Centrum Pro Bono

Program Centrum Pro Bono jest realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych od 2007 roku. Inicjatywa Centrum Pro Bono zaspokaja rosnącą potrzebę pomocy prawnej pro bono na rzecz organizacji III sektora. Głównym obszarem działalności Centrum Pro Bono jest pośredniczenie pomiędzy organizacjami pozarządowymi poszukującymi wsparcia prawnego, a prawnikami, chętnymi do świadczenia pomocy prawnej pro bono. Dodatkowo, ścisła współpraca z kancelariami prawnymi i najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach pozwala nam podejmować wyzwania w postaci różnych projektów edukacyjnych i szkoleniowych skierowanych do organizacji non-profit. Obecnie z Centrum Pro Bono współpracuje 30 kancelarii z całej Polski.

Więcej informacji: http://www.centrumprobono.pl/

CMS Cameron Mc Kenna

CMS jest cieszącą się uznaniem międzynarodową kancelarią prawniczą świadczącą kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe na rzecz przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz organów administracji. Jesteśmy jedną z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce – działamy na polskim rynku od ponad 20 lat. W biurach CMS w Warszawie i w Poznaniu pracuje 140 prawników, którzy doradzają klientom działającym we wszystkich kluczowych sektorach gospodarki. CMS na świecie zatrudnia ponad 6.000 pracowników w 59 miastach w 38 krajach.

Kancelaria od lat angażuje się w działania pro bono wspierając między innymi: Program Spraw Precedensowych oraz Program „Artykuł 32” dotyczący walki z dyskryminacją Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury oraz Fundację Między Niebem a Ziemią.


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Data wydarzenia: od 2017-03-29 do 2017-04-12
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • członkowie stowarzyszeń
 • kadry, zespół, zatrudnienie
 • organizacje pozarządowe
 • pracownicy organizacji
 • prawo
 • władze organizacji
 • zarząd
 • zarządzanie