Przejdź do treści głównej

Nowy fundusz dla NGO (nie) ruszył 1 kwietnia. Czekamy też na rozporządzenie

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-04-06, 14:19
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
1 kwietnia 2017 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o grach hazardowych, powołujące do życia nowy fundusz, z którego będą mogły czerpać organizacje pozarządowe. Środki nie będą dostępne od zaraz. Wciąż nie wiadomo też, na jakich zasadach organizowane będą konkursy.

Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pojawia się wraz z nowelizacją ustawy o grach hazardowych. Zmiany uchwalono jeszcze w grudniu 2016 r. Nowy Fundusz znalazł się w artykule 88a ustawy. Ten artykuł, jak większość przepisów ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, wszedł w życie 1 kwietnia 2017 r. Jednak na środki z Funduszu organizacje pozarządowe jeszcze poczekają.

Fundusz dla organizacji zasilany z hazardu

Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego będzie państwowym funduszem celowym w dyspozycji Prezesa Rady Ministrów. W ustawie zapisano, że będzie on wspierał społeczeństwo obywatelskie "na drodze do wszechstronnego rozwoju poprzez wdrażanie systemowych rozwiązań służących wzmocnieniu i podnoszeniu jakości działania całego sektora pozarządowego" (art. 88a ust. 3). Przychodem Funduszu jest 4% wpływów z dopłat, o których mowa w art. 80 ust. 1 ustawy o grach hazardowych. Dopłaty z art. 80 to dopłaty w grach objętych monopolem państwa. Ocenia się, że do Funduszu trafi rocznie ok. 40 mln zł.

Fundusz poczeka na Narodowe Centrum

Operatorem Funduszu ma się stać Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Tak wynika z zapowiedzi dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciecha Kaczmarczyka (informacje te pojawiały się w trakcie konsultacji projektu ustawy o NCRSO na przełomie roku). Jak wiadomo Centrum nie ruszy, tak jak to pierwotnie zapowiadano, w pierwszym, ani nawet drugim kwartale 2017 r. (z ostatnich deklaracji przedstawicieli rządu wynika, że nastąpi to raczej po wakacjach), jak na razie nowy Fundusz nie ma więc gospodarza.

Poczekamy też na określenie zasad konkursowych w rozporządzeniu

W art. 88a ustawy o grach hazardowych znalazła się delegacja dla Prezesa Rady Ministrów, który określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań funduszu (wymienionych w tym samym artykule i opisanych powyżej), tryb składania wniosków oraz przekazywania środków. Będzie więc mieli nową procedurę konkursową dedykowaną nowemu Funduszowi, inną niż procedura przyznawania dotacji ze środków publicznych określona w ustawie o działalności pożytku.

Kiedy poznamy szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania z Funduszu? Ponieważ start Narodowego Centrum (instytucji typowanej na operatora Funduszu) odwleka się, a środki do Funduszu dopiero zaczną spływać, pierwsze konkursy mogą zostać ogłoszone najwcześniej pod koniec 2017 r. Na przyjęcie rozporządzenia jest więc co najmniej pół roku. Jak na razie nie opublikowano jeszcze jego projektu na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Ngo.pl spytało więc, jakie są plany Kancelarii Premiera oraz kiedy można się spodziewać projektu. Mamy nadzieję, że już wkrótce otrzymamy odpowiedź KPRM, będziemy mogli ją opublikować i zachęcić zainteresowane organizacje do konsultowania propozycji rozporządzenia.

więcej na temat nowego funduszu pisaliśmy w informacji:
"Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na 1 kwietnia"


Ustawa z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2017 r. poz. 88, dziennikustaw.gov.pl


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • prawo