Przejdź do treści głównej

Ostatni moment na 1% – masz czas do 2 maja!

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-04-27, 03:40
archiwalne
Jak co roku w formularzach PIT zaznaczamy, której organizacji pożytku publicznego chcielibyśmy przekazać 1% swojego podatku. W 2017 r. mamy na to trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Termin dla większości podatników mija 2 maja. Zobacz, jak skutecznie i z pożytkiem (pozytek.ngo.pl) dokonać alokacji.

W 2017 r. termin na rozliczenie się z urzędem skarbowym dla większości podatników wypada 2 dni później niż standardowo. Zwykle rozliczamy się do końca kwietnia. Ale w tym roku 30 kwietnia to niedziela. Dodatkowo 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Mamy więc możliwość składania zeznań za 2016 r. do 2 maja 2017 r. No chyba, że ktoś chciałby mieć PIT z głowy przed majówką…

Rubryki procentowe w formularzach PIT

1% mogą przekazać OPP podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) i podatnicy prowadzący działalność gospodarczą korzystający z liniowej stawki*.

Rubryki dotyczące 1% we wszystkich formularzach podatkowych, umożliwiających dokonanie alokacji, wyglądają podobnie. Wypełniając PIT trzeba więc:

 • wskazać wybraną przez nas organizację pożytku – podajemy tylko jej numer KRS
 • podać kwotę, którą chcemy przekazać OPP (nie może ona przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania)

Można też (ale nie trzeba) podać informacje uzupełniające i wyrazić zgodę na przekazanie przez urząd skarbowy naszych danych OPP.

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać 1% tylko jednej organizacji. Jeśli rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu (mamy rożne rodzaje przychodów, np. z pracy i dochody z papierów wartościowych), w każdym z nich możemy wskazać inną organizację pożytku.

wszystko co musisz wiedzieć o 1% znajdziesz na POZYTEK.NGO.PL
Jak przekazać 1% za 2016 rok?

1% emerycki – NOWY PIT w 2017 r.

Jak widać podatnik wypełniający PIT, żeby przekazać 1%, nie musi zrobić zbyt wiele. Jeszcze mniej do zrobienia mają emeryci i renciści. To duża zmiana w stosunku do lat ubiegłych. Poprzednio ta grupa postrzegana była niemal jako wykluczona z możliwości przekazywania 1% (wykluczeniem nazywano konieczność samodzielnego sporządzania przez emerytów i rencistów zeznania podatkowego, tak jak robili to i robią inni podatnicy).

Od 2017 r. emeryci i renciści mogą w łatwy sposób wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego. PIT-OP umożliwia emerytom i rencistom przekazanie 1% bez konieczności samodzielnego rozliczenia się z urzędem skarbowym. Żeby skutecznie przekazać 1% wystarczy, że wpiszemy do formularza numer KRS wybranej OPP. Nie podaje się kwoty 1% ani nazwy organizacji. PIT-OP wysyłamy jak "normalne" zeznania – czyli do końca kwietnia. A w 2017 r. wyjątkowo do 2 maja.

Wybieraj z głową – czyli z BAZĄ!

Nie oszukujmy się. PIT nie powinien być już dla nas problemem. Standardowe rubryki dotyczące 1%, np. z PIT-37 czy PIT-38, są łatwe do uzupełnienia. Podobnie PIT-OP - formularz dla emerytów i rencistów – jest jeszcze prostszy.

Prawdziwa trudność to mądry wybór organizacji. Organizacji uprawnionych do zbierania 1% mamy w tym roku ponad osiem i pół tysiąca. Decyzja może być więc wyzwaniem! Podstawą powinna być wiedza – komu przekazujemy część naszego podatku. W podjęciu dobrej decyzji może pomóc przygotowane przez ngo.pl materiały i baza organizacji pożytku publicznego. Korzystajcie!

bazy.ngo.pl/organizacje-pozytku-publicznego

Bazę można przeszukiwać:
> regionalnie – można wyselekcjonować organizacje z wybranego województwa, miejscowości, gminy, powiatu
>> branżowo – wybierając jeden z 15 tematów (np. edukacja i wychowanie, ochrona zdrowia itp.)
>>> według odbiorców działań – jeśli interesuje nas organizacja, która kieruje swoje działania do wybranej grupy, np. osób bezdomnych czy ofiar przemocy, możemy zawęzić wyniki wyszukiwania do tych konkretnych NGO


* 1% przekazują też podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale im termin na rozliczenie już minął (zobacz: Ryczałtowcy do 31 stycznia odpisują 1%).


zobacz też:
Kto i dlaczego przekazuje jeden procent podatku?


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • 1%
 • 1%
 • członkowie stowarzyszeń
 • fundusze, fundraising, finansowanie
 • osoby z niepełnosprawnościami
 • PDOF
 • pożytek publiczny
 • prawo
 • seniorzy
 • społecznicy
 • wolontariusze