Przejdź do treści głównej

Działa internetowa baza sprawozdań OPP

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-05-19, 04:04
archiwalne
Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek zamieszczać swoje sprawozdania w bazie internetowej prowadzonej przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Większość musi to zrobić do 15 lipca. Zostały dwa miesiące. Ale jeśli OPP ma gotowe i zatwierdzone sprawozdanie może je umieścić w bazie już teraz.

Organizacje pożytku publicznego, które szybko uwinęły się ze sprawozdaniami i jak najwcześniej chciały spełnić swój obowiązek, zaniepokojone informowały nas o tym, że Baza Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego nie działa i nie można w niej zamieścić sprawozdania.

Dwukrotnie redakcja ngo.pl wysyłała do Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego pytanie, kiedy baza ruszy i możliwe będzie umieszczanie sprawozdań OPP za 2016 r. Niestety odpowiedź nie nadchodziła.

Nie czekaj do lipca – zamieść sprawozdanie już teraz!

Nie wiemy więc dlaczego baza wcześniej nie działała. Ale wiemy, że JUŻ DZIAŁA i zachęcamy wszystkie organizacje pożytku do szybkiego zamieszczania sprawozdań. Lepiej zrobić to wcześniej i w lipcu nie narażać się na niepotrzebny stres. Pamiętajmy, że od prawidłowego wypełnienia opisanego tu obowiązku zależy czy organizacja pożytku publicznego będzie mogła zbierać 1% w kolejnym roku.

Inne terminy na zamieszczanie sprawozdania OPP i szansa dla spóźnialskich

Ustawowy termin 15 lipca wypada w 2017 r. w sobotę, dlatego OPP mogą umieszczać sprawozdania do 17 lipca (do poniedziałku). Warto też pamiętać, że organizacje, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy mogą zamieszczać sprawozdania w innym terminie – do 30 listopada.

W 2017 r. weszły też w życie przepisy, które w założeniu mają spowodować, że obowiązek zamieszczania sprawozdań będzie mniej rygorystyczny – w szczególnych okolicznościach można będzie zamieścić sprawozdanie po terminie (zobacz: Spóźnialscy w wykazie 1%).

Sprawdź co zawierają sprawozdania organizacji pożytku publicznego w serwisie poradnik.ngo.pl


zobacz też:


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.


Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 6 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Baza nadal nie działa ~Henryk Uhryński 03.06.2017, 06:14 NIestety w dniu 3 czerwca 2017 straciłem cały dzień na wypełnianie sprawozdania. Kilka razy także po wcześniejszym zapisaniu danych wszystko znikało łącznie z nazwiskami osób odpowiedzialnych za sprawozdanie. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • 1%
  • dokumentowanie działań
  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • sprawozdania
  • władze organizacji