Przejdź do treści głównej

Zgromadzenia publiczne dziś. Zobacz w PORADNIK.NGO.PL

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-06-16, 06:04
archiwalne
Od wiosny 2017 r. organizatorzy manifestacji mogą wybierać między trzema rodzajami zgromadzeń publicznych. Do zwykłych zgromadzeń, zgłaszanych najczęściej w gminie, oraz „młodych” zgromadzeń spontanicznych, doszły najnowsze – kontrowersyjne zgromadzenia cykliczne. Aktualne przepisy ustawy – Prawo o zgromadzeniach porządkujemy w PORADNIK.NGO.PL.

Przepisy o zgromadzeniach zawarte są w ustawie – Prawo o zgromadzeniach. To nowa ustawa, która zaczęła obowiązywać pod koniec 2015 r.

Ostatnie pół roku (przełom 2016 i 2017 r.) to czas dla prawa o zgromadzeniach burzliwy. 2 kwietnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 13 grudnia 2016. Pojawiły się zgromadzenia cykliczne. W PORADNIK.NGO.PL opisujemy rodzaje zgromadzeń oraz zasady dotyczące ich organizowania, jakie obowiązują dziś, po przetoczeniu się gorącej dyskusji i po rozprawie w Trybunale Konstytucyjnym.

Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.

Takie zgromadzenia zgłaszamy najczęściej do organu gminy.


Jeśli w sferze publicznej wydarzy się coś „nagłego i niemożliwego do wcześniejszego przewidzenia”, obywatele mogą zorganizować zgromadzenie spontaniczne i nie muszą tego nikomu zgłaszać. To nowe prawo, którego od lat domagały się organizacje pozarządowe, a które wprowadziła właśnie nowa ustawa.


Ustawa z 2015 r.
nie była doskonała, ale oceniano ją jako krok w dobrą stronę (po wcześniejszych, wieloletnich kontrowersjach wokół prawa zgromadzeń). W 2016 r. – zaledwie po roku obowiązywania nowych przepisów – nastąpiła recydywa złego prawa. Pojawiły się zgromadzenia cykliczne – regulacje skonstruowano tak, żeby organizatorzy zgromadzeń cyklicznych mieli większe prawa niż organizatorzy pozostałych zgromadzeń. Wprowadzono też przepisy poważnie ograniczające prawo kontrmanifestowania.


Organizatorem zgromadzenia może być każdy. Oznacza to, że może być to osoba fizyczna (osoba prywatna), jeśli ma pełną zdolność do czynności prawnych. Organizatorem może też być osoba prawna – również organizacja pozarządowa. Prawo dotyczące manifestacji ułożyło się właśnie nie po myśli organizacji pozarządowych. Ale warto je znać.


ZGROMADZENIA PUBLICZNE w poradnik.ngo.pl


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Najnowsze przepisy o zgromadzeniach publicznych ~WKKos 30.12.2017, 02:27 Bardzo potrzebne i wyczerpujące opracowanie. Gratuluję i dziękuję. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • grupy nieformalne
  • organizacje pozarządowe
  • prawa człowieka
  • prawa obywatela
  • prawo
  • społecznicy