Przejdź do treści głównej

Prawnicy o ochronie danych osobowych w NGO

autor(ka): red. poradnik.ngo.pl
2017-09-18, 03:03
archiwalne
Grafika: Grzegorz Laszuk
Czy w organizacji pozarządowej musi być niszczarka do dokumentów? Co to jest GIODO? Jak często trzeba zmieniać hasło w komputerze, w którym gromadzimy dane uczestników projektu? To przykładowe zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych, opisane w ramach cyklu „Zapytaj prawnika…”. Teraz wszystkie odpowiedzi z cyklu w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL!

nowe w PORADNIK.NGO.PL
Zapytaj prawnika... O ochronę danych osobowych


„Taki mamy klimat”, że wszyscy zbieramy dane osobowe. Organizacje pozarządowe nie są tu wyjątkiem. Zbierając dane należy je odpowiednio chronić. Nie zawsze i nie wszystkie, jednak w codziennej pracy NGO wiele będzie takich sytuacji, kiedy obowiązek ochrony danych wystąpi.

Organizacja pozarządowa zbiera adresy e-mailowe z różnych miejsc w sieci, chcąc ich użyć w różnych celach (np. do wysłania informacji o swoich działaniach, do wysłania prośby o darowiznę etc.). To dane powszechnie dostępne, czyli takie, „z którymi bez szczególnego nakładu sił i środków może się zapoznać nieograniczony krąg podmiotów”. Zdobywając je, NGO nie musi uzyskiwać od osób, których te dane dotyczą, zgód na ich zbieranie (w innych przypadkach zwykle musi). Ale brak obowiązku uzyskiwania zgód nie oznacza braku innych obowiązków…

Jednym z najczęstszych obowiązków związanych z danymi osobowymi jest obowiązek rejestrowania ich zbiorów. Rejestracji dokonuje się w GIODO, czyli zgłasza się zbiór do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Służy do tego specjalny portal i umieszczona w nim aplikacja pozwalająca na rejestrowanie zbiorów. Jednak akurat ten obowiązek – obowiązek rejestracji – nie dotyczy takich zbiorów, które zawierają wyłącznie dane powszechnie dostępne.
 

Tak przedstawiają się przykładowe zagadnienia w cyklu „Zapytaj prawnika… O ochronę danych osobowych”. Wszystkie publikowane w pierwszym kwartale 2017 roku artykuły tego cyklu zebraliśmy w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL. Zapraszamy!

Cykl „Zapytaj prawnika…” przygotowany został przez portal ngo.pl we współpracy z Centrum Pro Bono. W cyklu odpowiadaliśmy na pytania organizacji pozarządowych z różnych dziedzin prawa. NGO opisywały swoje problemy, a prawnicy z wybranych kancelarii udzielali informacji, na podstawie których powstawały potem artykuły.

Na pytania dotyczące ochrony danych osobowych odpowiadała kancelaria Gide.
 

nowe w PORADNIK.NGO.PL
Zapytaj prawnika... O ochronę danych osobowych


więcej w PORADNIK
zobacz wszystkie tematy dot. ochrony danych osobowych zebrane w dziale Prowadzenie Organizacji
 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dane osobowe
  • kadry, zespół, zatrudnienie
  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • pracownicy organizacji
  • prawo
  • władze organizacji