Przejdź do treści głównej

Kto płaci za remont w zalanym lokalu wynajętym od Miasta? Sprawdź – Pełnomocnik wyjaśnia

autor(ka): Ewa Kolankieiwcz dla warszawa.ngo.pl
2018-08-27, 03:55
[Fot. ammirti, pixabay]
Kto ponosi koszty remontu po awarii instalacji wodnej w lokalu, który organizacja wynajmuje od Miasta? – pyta organizacja. Wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku awarii instalacji doprowadzających media do lokalu – wyjaśnia Pani Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Organizacja wynajmuje lokal od Miasta. Lokal zostaje zalany. Kto ponosi koszty remontu? Czy za szkody wyrządzone w lokalu nie z winy Najemcy odpowiedzialność ponosi Wynajmujący? Czy organizacja może ubezpieczyć lokal, który wynajmuje, czy to obowiązek Miasta? Czy koszty ubezpieczenia można odliczyć od czynszu (tak, jak np. remontu)?

Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Ewa Kolankiewicz, wyjaśnia:

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy nr 5923/2014 z dnia 7 maja 2014 roku w sprawie zasad najmu lokali użytkowych w budynkach wielolokalowych na okres do lat 3 oraz szczegółowego trybu oddawania w najem lokali użytkowych w budynkach wielolokalowych na okres dłuższy niż 3 lata i nie dłuższy niż 10 lat, którego załącznik nr 1 stanowi wzór umowy najmu: „Wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku awarii instalacji doprowadzających media do lokalu, spowodowanej działaniami Najemcy”.

Jednak pozostałe kwestie w tym zakresie reguluje indywidualna umowa sporządzona według wzoru, o którym mowa powyżej. W umowie najmu na konkretny lokal powinny więc znaleźć się zapisy dotyczące odpowiedzialności, w tym ubezpieczenia lokalu.

Wszelkie sprawy związane z najmem lokali użytkowych z zasobów miasta należy uzgadniać z Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami dla danej dzielnicy, z której zasobów jest wynajmowany lokal.

Zarządzenie wraz z załącznikami jest dostępne na stronie: https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/13AABA2E-9E5A-44F7-BFB8-D2310AFBC906,frameless.htm?

 

Cykl Pełnomocniczka wyjaśnia ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez organizacje pozarządowe. Przygotowuje go Ewa Kolankiewicz, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Masz pytanie związane z działalnością organizacji pozarządowych? Wyślij je na adres: .

 

 

Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.


Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • inwestycje
  • lokal, siedziba
  • obowiązki
  • współpraca z administracją