Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama

Masz dużo energii i chcesz ją dobrze spożytkować? Chcesz pomagać innym? Chcesz w swoją pasję włączyć inne osoby? Nazwijmy rzecz po imieniu: chcesz rozpocząć działalność społeczną. Tylko jak?

1

Jesteś wspaniała / wspaniały!

Dziękujemy w imieniu wszystkich, którym pomożesz

Nawet nie wiesz, jak rośnie nam serce, gdy widzimy statystyki oglądalności tego artykułu. To oznacza, że wiele osób chce pomagać i sprawiać, by świat był lepszy, poczynając od ich najbliższego otoczenia - po całą planetę.

Gromkie: DZIĘKUJEMY! ❤️

Reklama
2

Od czego zacząć?

Wyznacz cel

Zacznij od określenia tego, co chcesz zrobić. Większość osób ma jasno sprecyzowane "powołanie".

Zadaj sobie poniższe pytania i odpowiedz na nie najkonkretniej, jak się da. Za chwilę podpowiemy Ci, co zrobić dalej.

Czy chcesz pomagać zgodnie ze swoimi kompetencjami?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: tak.

Po chwili zastanowienia może się okazać, że jest wręcz odwrotnie.

Wiele osób, w ramach pomocy, chce zajmować się sprawami, które w żaden sposób nie dotykają ich profesji / kompetencji. Po prostu ma być zaprzeczeniem ich codzienności. Nie ma w tym nic złego. By to wszystko miało sens i miało szansę stać się częścią Twego życia, musisz czuć się w tym dobrze.

Znamy wiele przypadków osób, które zatrudnione są w biurach, gdzie wykonują bardzo abstrakcyjną i nienamacalną pracę, a pomagają, pracując fizycznie, jako wolontariusze w domach pomocy lub schroniskach dla zwierząt. Często chcą mieć poczucie, że mają bezpośredni i natychmiastowy wpływ na rzeczywistość.

Co chcesz najbardziej zmienić / komu chcesz nieść pomóc?

Różne osoby, w różny sposób trafiają na drogę zaangażowania społecznego.

Niektórzy od zawsze wiedzą, że chcą sprawiać, by ostatnie dni osób w hospicjach było jak najlepsze.

Inny kochają zwierzęta i nie mogą patrzeć na ich cierpienie.

Jeszcze inni chcą zmieniać miasta, pomagać uchodźcom lub wspierać inne organizacje społeczne swoimi umiejętnościami (np. informatycznymi).

Czy już wiesz w jakiej przestrzeni chcesz działać?

3

Jak działać?

Możliwości jest mnóstwo

Wiele osób szybko i pochopnie zakłada formalne organizacje (stowarzyszenia, fundacje), nie zdając sobie sprawy z odpowiedzialność, którą na siebie biorą. Nie wiedzą jakie wymagania formalne czy finansowe się z tym wiążą.

Często też źle szacujemy swój realny stopień zaangażowania i możliwości pozyskiwania środków do działania. To piękne, że tak dużo osób to optymiści, ale czasem warto rozważnie spojrzeć na rzeczywistość i nasze codzienne zobowiązania.

Nie chcemy Cię do niczego zniechęcać, chcemy jednak pokazać różne sposoby zaangażowania, które mogą dać Ci pewność, że zaangażowanie się w prowadzenie organizacji jest dla Ciebie.

Wolontariat

W Polsce jest ponad 120 tys. stowarzyszeń i fundacji. Większość z nich szuka ludzi do pomocy - wolontariuszy.

Dlaczego warto rozważyć wolontariat jako formę spełniania się w pomocy. Wolontariat to:

  • Natychmiastowa pomoc - zgłaszasz się do organizacji i oni zajmą się wszystkim. Nie musisz się niczym przejmować. Prawdziwej pomocy będziesz mógł/-a udzielać od razu. Bez formalności związanych z zakładaniem organizacji, szukaniem środków czy docieraniem do potrzebujących (to często nie jest takie proste).
  • Bez dużych zobowiązań - możesz poświęcić tyle czasu ile uważasz za słuszne. Nie musisz od razu składać długofalowych deklaracji.
  • Najbardziej odpowiedzialny start - jeśli się okaże, że pomoc nie jest dla Ciebie - nic wielkiego się nie stanie. Nie będziesz mieć dużej odpowiedzialności na swoich barkach.
  • Poznasz wspaniałych ludzi - to już z naszego doświadczenia. Wolontariusz to wspaniali ludzie i z wolontariatu mogą się zrodzić prawdziwe przyjaźnie.

Publiczna zbiórka pieniędzy

Czasami chcesz pomóc w bardzo konkretnym celu, który nie będzie się powtarzał. Wtedy najlepiej zgłosić się do większej organizacji i poprosić o wsparcie lub zorganizować celową zbiórkę pieniędzy.

Jak dokładnie zorganizować taką zbiórkę, opisujemy w poniższym artykule.

Zbiórki publiczne

Dołącz do istniejącej organizacji

Zwykle im większa organizacja, tym silniejsza. Zamiast zakładać swoją, odezwij się do ludzi z organizacji podobnych profilem. Może dojdziecie do porozumienia i powstanie projekt dużo większy niż się tego spodziewasz.

Ludzie w organizacjach społecznych, to często bardzo otwarci ludzie, który chcą działać z innymi dla wspólnego dobra. Z otwartymi ramionami przyjmą pomoc i świeżą krew.

Przygotowaliśmy wyszukiwarkę organizacji, w której możesz szukać po lokalizacji, odbiorcach czy przestrzeni działania:

https://spis.ngo.pl

Załóż swoją organizację

Jeśli żadna z wyżej wymienionych form nie jest dla Ciebie, załóż swoją organizację. To nie jest trudne, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, co wiąże się z prowadzeniem organizacji.


Posłuchaj też:

[PODCAST] O pracy społecznej - jak zdecydować się na pracę w NGO? Nasze pracowniczki opowiadają o tym, kiedy zainteresowały się pracą społeczną. W rozmowie WAŻNE NIEPILNE pojawia się także rekomendowana lista kroków, jakie polecamy przejść przed podjęciem pracy w organizacji społecznej.  

posłuchaj podcastu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych
>> https://www.spreaker.com/user/13183161/005-o-pracy-spolecznej-jak-zdecydowac-si

4

Co trzeba wiedzieć o prowadzeniu organizacji

Forma prawna organizacji

W większości przypadków formą prowadzenia organizacji będzie stowarzyszenie lub fundacja. Różnią się one pod kilkoma aspektami, w tym finansowymi.

O różnicach możesz przeczytać w poniższym artykule.

Jak rozpocząć działalność społeczną? Stowarzyszenie czy fundacja, po co rejestracja?

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.