Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Reklama

Masz dużo energii i chcesz ją dobrze spożytkować? Chcesz pomagać innym? Chcesz w swoją pasję włączyć inne osoby? Nazwijmy rzecz po imieniu: chcesz rozpocząć działalność społeczną. Tylko jak?

1

Jesteś wspaniała / wspaniały!

Dziękujemy w imieniu wszystkich, którym pomożesz

Nawet nie wiesz, jak rośnie nam serce, gdy widzimy statystyki oglądalności tego artykułu. To oznacza, że wiele osób chce pomagać i sprawiać, by świat był lepszy, poczynając od ich najbliższego otoczenia - po całą planetę.

Gromkie: DZIĘKUJEMY! ❤️

Reklama
2

Od czego zacząć?

Wyznacz cel

Zacznij od określenia tego, co chcesz zrobić. Większość osób ma jasno sprecyzowane "powołanie".

Zadaj sobie poniższe pytania i odpowiedz na nie najkonkretniej, jak się da. Za chwilę podpowiemy Ci, co zrobić dalej.

Czy chcesz pomagać zgodnie ze swoimi kompetencjami?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: tak.

Po chwili zastanowienia może się okazać, że jest wręcz odwrotnie.

Wiele osób, w ramach pomocy, chce zajmować się sprawami, które w żaden sposób nie dotykają ich profesji / kompetencji. Po prostu ma być zaprzeczeniem ich codzienności. Nie ma w tym nic złego. By to wszystko miało sens i miało szansę stać się częścią Twego życia, musisz czuć się w tym dobrze.

Znamy wiele przypadków osób, które zatrudnione są w biurach, gdzie wykonują bardzo abstrakcyjną i nienamacalną pracę, a pomagają, pracując fizycznie, jako wolontariusze w domach pomocy lub schroniskach dla zwierząt. Często chcą mieć poczucie, że mają bezpośredni i natychmiastowy wpływ na rzeczywistość.

Co chcesz najbardziej zmienić / komu chcesz nieść pomóc?

Różne osoby, w różny sposób trafiają na drogę zaangażowania społecznego.

Niektórzy od zawsze wiedzą, że chcą sprawiać, by ostatnie dni osób w hospicjach było jak najlepsze.

Inny kochają zwierzęta i nie mogą patrzeć na ich cierpienie.

Jeszcze inni chcą zmieniać miasta, pomagać uchodźcom lub wspierać inne organizacje społeczne swoimi umiejętnościami (np. informatycznymi).

Czy już wiesz w jakiej przestrzeni chcesz działać?

3

Jak działać?

Możliwości jest mnóstwo

Wiele osób szybko i pochopnie zakłada formalne organizacje (stowarzyszenia, fundacje), nie zdając sobie sprawy z odpowiedzialność, którą na siebie biorą. Nie wiedzą jakie wymagania formalne czy finansowe się z tym wiążą.

Często też źle szacujemy swój realny stopień zaangażowania i możliwości pozyskiwania środków do działania. To piękne, że tak dużo osób to optymiści, ale czasem warto rozważnie spojrzeć na rzeczywistość i nasze codzienne zobowiązania.

Nie chcemy Cię do niczego zniechęcać, chcemy jednak pokazać różne sposoby zaangażowania, które mogą dać Ci pewność, że zaangażowanie się w prowadzenie organizacji jest dla Ciebie.

Wolontariat

W Polsce jest ponad 120 tys. stowarzyszeń i fundacji. Większość z nich szuka ludzi do pomocy - wolontariuszy.

Dlaczego warto rozważyć wolontariat jako formę spełniania się w pomocy. Wolontariat to:

  • Natychmiastowa pomoc - zgłaszasz się do organizacji i oni zajmą się wszystkim. Nie musisz się niczym przejmować. Prawdziwej pomocy będziesz mógł/-a udzielać od razu. Bez formalności związanych z zakładaniem organizacji, szukaniem środków czy docieraniem do potrzebujących (to często nie jest takie proste).
  • Bez dużych zobowiązań - możesz poświęcić tyle czasu ile uważasz za słuszne. Nie musisz od razu składać długofalowych deklaracji.
  • Najbardziej odpowiedzialny start - jeśli się okaże, że pomoc nie jest dla Ciebie - nic wielkiego się nie stanie. Nie będziesz mieć dużej odpowiedzialności na swoich barkach.
  • Poznasz wspaniałych ludzi - to już z naszego doświadczenia. Wolontariusz to wspaniali ludzie i z wolontariatu mogą się zrodzić prawdziwe przyjaźnie.

Publiczna zbiórka pieniędzy

Czasami chcesz pomóc w bardzo konkretnym celu, który nie będzie się powtarzał. Wtedy najlepiej zgłosić się do większej organizacji i poprosić o wsparcie lub zorganizować celową zbiórkę pieniędzy.

Jak dokładnie zorganizować taką zbiórkę, opisujemy w poniższym artykule.

Zbiórki publiczne

Dołącz do istniejącej organizacji

Zwykle im większa organizacja, tym silniejsza. Zamiast zakładać swoją, odezwij się do ludzi z organizacji podobnych profilem. Może dojdziecie do porozumienia i powstanie projekt dużo większy niż się tego spodziewasz.

Ludzie w organizacjach społecznych, to często bardzo otwarci ludzie, który chcą działać z innymi dla wspólnego dobra. Z otwartymi ramionami przyjmą pomoc i świeżą krew.

Przygotowaliśmy wyszukiwarkę organizacji, w której możesz szukać po lokalizacji, odbiorcach czy przestrzeni działania:

https://spis.ngo.pl

Załóż swoją organizację

Jeśli żadna z wyżej wymienionych form nie jest dla Ciebie, załóż swoją organizację. To nie jest trudne, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, co wiąże się z prowadzeniem organizacji.

4

Co trzeba wiedzieć o prowadzeniu organizacji

Forma prawna organizacji

W większości przypadków formą prowadzenia organizacji będzie stowarzyszenie lub fundacja. Różnią się one pod kilkoma aspektami, w tym finansowymi.

O różnicach możesz przeczytać w poniższym artykule.

Jak rozpocząć działalność społeczną? Stowarzyszenie czy fundacja, po co rejestracja?

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?
Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.