Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Fundacja OPP. W 2016 roku mniej sprawozdań

Reklama

Dobra wiadomość dla fundacji mających status organizacji pożytku publicznego. W 2016 roku złożą mniej sprawozdań. To za sprawą nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Co się zmienia w obowiązkach sprawozdawczych fundacji od 2016 roku? – wyjaśnia doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.

1

PYTANIE ORGANIZACJI  POZARZĄDOWEJ:

Jesteśmy fundacją. Co roku sprawozdajemy się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W październiku tego roku uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego. Czy musimy robić dwa różne sprawozdania merytoryczne za 2015 rok?

Reklama
2

DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA

Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z sierpnia 2015 roku zmieniła przepisy ustawy o fundacjach. A dokładniej artykuł dotyczący składania sprawozdań merytorycznych. Dodano w nim punkt nawiązujący do sprawozdawczości fundacji, posiadających status organizacji pożytku publicznego.

3

Sprawozdania za 2014 rok

Za 2014 rok fundacje OPP składają dwa sprawozdania merytoryczne. Obowiązek ich sporządzenia wynika z dwóch różnych aktów prawnych: ustawy o fundacjach oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Do przygotowania każdego z nich obowiązują inne wytyczne. Oba sprawozdania powinny być upubliczniane przez fundacje.

  1. Sprawozdanie merytoryczne do ministra ds. nadzoru

Pierwsze to sprawozdanie z działalności, przesyłane co roku do ministra ds. nadzoru, wybranego ze względu na cele fundacji. Na przykład organizacje działające w sferze kultury sprawozdają się  ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego. Raporty roczne bez względu na to kto nadzoruje działalność fundacji, sporządzane są według wspólnych wytycznych zawartych w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości.

Sprawdź co powinno zawierać sprawozdanie z działalności fundacji w serwisie poradnik.ngo.pl

W przepisach nie wskazano terminu, w jakim sprawozdanie powinno być złożone. Przyjmuje się zatem, że organizacje mają na to czas do końca roku.

  1. Sprawozdanie merytoryczne OPP

Drugie sprawozdanie merytoryczne dotyczy tylko fundacji mających status organizacji pożytku publicznego. Zamieszczane jest w internetowej bazie sprawozdań, prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Sprawozdanie wypełnia się na wzorach określonych w rozporządzeniu ministra ds. zabezpieczenia społecznego. W zależności od wysokości przychodów, fundacje sporządzają:

  • sprawozdanie podstawowe – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł
  • sprawozdanie w wersji uproszczonej – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł

Sprawdź co zawierają sprawozdania organizacji pożytku publicznego w serwisie poradnik.ngo.pl

4

Już od 2016 roku

Fundacje mające status organizacji pożytku publicznego będą składały jedno sprawozdanie merytoryczne. Podmioty te zamieszczą swoje sprawozdanie merytoryczne za rok 2015 w bazie sprawozdań OPP. Wprowadzając zmiany w ustawie, zdjęto z nich obowiązek sprawozdawania się do ministra wskazanego w statucie organizacji.

Zmienia się również termin składania sprawozdań organizacji, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy. Muszą one złożyć sprawozdanie najpóźniej do 30 listopada roku następującego po roku, za które jest składane. Czyli organizacje, o których mowa, sprawozdanie za 2015 rok składają najpóźniej do 30 listopada 2016.

Podmioty, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, zamieszczają sprawozdanie najpóźniej do 15 lipca, tak jak dotychczas.

5

Odpowiadając na pytanie

W związku z tym, że fundacja otrzymała status OPP w październiku 2015 roku, będzie musiała opublikować swoje sprawozdanie za 2015 rok w bazie sprawozdań finansowych i merytorycznych organizacji pożytku publicznego, obsługiwanej przez ministra pracy i polityki społecznej. Nie ma już, jako OPP, obowiązku sprawozdawania się z działalności ministrowi wskazanemu w statucie, w tym przypadku ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego. A zatem w 2016 roku sporządza tylko jedno sprawozdanie merytoryczne za rok 2015.

6

Podstawa prawna

7

Ustawa o fundacjach z dn. 6 kwietnia 1984 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203, z późn. zm.)

8

Art. 12

2. Fundacja składa corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności.

3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, jest przez fundację udostępnione do publicznej wiadomości.

4. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, ramowy zakres sprawozdania, o którym mowa w ust. 2, obejmujący w szczególności najważniejsze informacje o działalności fundacji w okresie sprawozdawczym pozwalające ocenić prawidłowość realizacji przez fundację jej celów statutowych.

9

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach

Art. 2. W ustawie z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203, z późn. zm.) w art. 12 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

2a. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do fundacji posiadających status organizacji pożytku publicznego, które zamieściły na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego sprawozdanie merytoryczne z działalności oraz sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118, 1138 i 1146)

10

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji (Dz. U. Nr 50, poz. 529 z późn. zm.)

11

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Art. 23. 1. Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, z zastrzeżeniem przepisów odrębnych.

1a. Podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1, posiadające status organizacji pożytku publicznego, sporządzają sprawozdanie merytoryczne jedynie z wyodrębnionej działalności pożytku publicznego oraz podają je do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty.

2. Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie finansowe, na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości.

2a. Organizacja pożytku publicznego podaje sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty, w tym poprzez zamieszczenie na swojej stronie internetowej.

2b. Podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1, posiadające status organizacji pożytku publicznego, sporządzają sprawozdanie finansowe jedynie z wyodrębnionej działalności pożytku publicznego.

2c. Sprawozdania, o których mowa w ust. 1–2 i 2b, organizacja pożytku publicznego zamieszcza po raz pierwszy za rok, w którym uzyskała status organizacji pożytku publicznego, na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.”,

6. Organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

6b. Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1–2 i 2b, w terminie do dnia 30 listopada roku następującego po roku, za który jest składane sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne.

6c. Organizacja pożytku publicznego, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe i merytoryczne ze swojej działalności, osiągnęła przychód nieprzekraczający 100 000 zł, zamieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie, o którym mowa w ust. 6 lub w ust. 6b, sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 i 1a, w formie uproszczonego sprawozdania merytorycznego.

8. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, wzór sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 1 i 1a, oraz wzór uproszczonego sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 6c, kierując się potrzebą ujednolicenia składanych sprawozdań.

12

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego (Dz. U. poz. 234)

13

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO? Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.