Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 grudnia 2014 roku, w Krajowym Rejestrze Sądowym rejestrowanych jest dziesięć zakresów, w jakich prowadzi się działalność gospodarczą. Czy można prowadzić ich więcej? - odpowiada doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.
Wstęp
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Jestem prezeską niewielkiej, ale prężnie działającej fundacji. Po tych kilku latach prowadzenia fundacji zdecydowaliśmy, że chcemy prowadzić także działalność gospodarczą. Mamy kilka pomysłów, ciągle ewoluują. W internecie natknęłam się na informację, że od tego roku można prowadzić tylko 10 rodzajów działalności gospodarczej. Czy to prawda? My nie chcemy jakoś jej bardzo rozbudowywać, ale jednak wychodzi na 12. Co możemy zrobić?
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK NGO.PL ODPOWIADA:
Zgodnie z przepisami każda organizacja, która chce prowadzić działalność gospodarczą musi ją zarejestrować w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. W dziale III tego rejestru wpisywana jest informacja o przedmiocie działalności gospodarczej – określonym zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Od 1 grudnia 2014 r. nastąpiła zmiana przepisów i w KRS ujawnia się tylko 10 przedmiotów działalności gospodarczej. Dodatkowa zmiana to wskazanie jednego przeważającego (najważniejszego) przedmiotu działalności gospodarczej (pisaliśmy o tym: Sprawniejsza rejestracja nowych organizacji).
Warunkiem rejestracji (czyli wpisania działalności gospodarczej) jest złożenie wniosku składającego się z odpowiednich formularzy oraz dokumentów, które tę informację potwierdzają. W przypadku fundacji takim dokumentem jest statut. Ustawodawca nie narzucił ograniczenia maksymalnej liczby możliwych rodzajów działalności gospodarczej, jakie fundacja może podjąć. W ustawie zapisano jedynie, że ma ją prowadzić „w rozmiarach służących realizacji jej celów”. Zatem to od decyzji tworzącego statut fundacji zależy, jakie będą rodzaje tych działa i ile ich będzie. Może być ich więcej niż dziesięć, jeśli są wpisane do statutu. Statut nowo powstającej fundacji jest sprawdzany przez sąd pod kątem zgodności z prawem i potem rejestrowany. Ta zasada dotyczy również dokonywania późniejszych zmian w statucie. Choć nowe przepisy nakazują ujawnienie w rejestrze maksymalnie dziesięciu przedmiotów działalności gospodarczej, to fundacja może prowadzić ich więcej na podstawie zarejestrowanego statutu.
Odpowiadając na pytanie
Jeśli fundacja chce zarejestrować działalność gospodarczą, powinna zmienić statut (zgodnie z procedurą określoną w samym statucie) i zamieścić w nim zapisy o 12 przedmiotach (rodzajach) działalności gospodarczej. Należy wybrać spośród nich jeden wiodący, najważniejszy. Informacji o wiodącym rodzaju działalności nie trzeba podawać w statucie, wystarczy zaznaczyć ją w formularzu. Później fundacja powinna złożyć wniosek do sądu o rejestrację działalności gospodarczej.
Wniosek będzie się składał z:
- formularza podstawowego KRS-W9 (w nim będzie wskazana zmiana statutu związana z rozpoczęciem działalności gospodarczej),
- formularza KRS-WM (wskazanie przedmiotu działalności - w KRS ujawnianie będzie tylko 10 przedmiotów działalności gospodarczej - reszta jest rejestrowana poprzez rejestrację statutu)
- uchwały o zmianie statutu wraz ew. dokumentami potwierdzającymi podjęcie tej uchwały np. lista obecności, protokół z zebrania, itd.,
- dowodu opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców – 500 zł,
- dowodu opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł.
Puste oraz przykładowo wypełnione formularze dla organizacji rejestrującej działalność gospodarczą: http://poradnik.ngo.pl/formularze-rejestracja-dzialalnosci-gospodarczej
Uwaga! Zmiana od 15 stycznia 2015 r. Organizacje (stowarzyszenia, fundacje) nie muszą składać do sądu potwierdzonych notarialnie wzorów podpisów członków zarządu (czyli osób upoważnionych do reprezentacji organizacji). Do tej pory obowiązek taki dotyczył przedsiębiorców czyli organizacji rejestrujących się również w rejestrze przedsiębiorców.
Podstawa prawna:
Ustawa o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 r. (Dz. U. z 1991 r., Nr 46, poz. 203 z późn. zm.)
Art. 5 ust. 5.
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów. Jeżeli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż tysiąc złotych.
Art. 9.
1. Sąd dokonuje wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego fundacji po stwierdzeniu,
że czynności prawne stanowiące podstawę wpisu zostały podjęte przez uprawnioną
osobę lub organ i są ważne. Postanowienie o wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego sąd wydaje ponadto po stwierdzeniu, że cel i statut fundacji są zgodne z przepisami prawa.
Art. 11.
1. Podjęcie przez fundację działalności gospodarczej nie przewidzianej w statucie wymaga uprzedniej zmiany statutu.
2. Zmiana statutu fundacji wymaga wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Przepisy art. 9 stosuje się odpowiednio.
Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 1203)
Art. 40. W dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się następujące dane:
1) przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – nie więcej niż dziesięć pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy, z tym że w przypadku oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów reasekuracji przedmiot działalności i przedmiot przeważającej działalności określa się dla oddziału.