Użyczenie lokalu organizacji przez inną organizację a podatki
Organizacja może użyczyć bezpłatnie lokal innej organizacji, jeśli w jej statucie są zapisy na to pozwalające. Jeśli otrzymuje zwroty kosztów użytkowania, np. czynszu, to formalnie powstaje przychód i organizacja musi płacić podatek dochodowy.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Nasze stowarzyszenie prowadzi działalność w lokalu użyczonym nam na podstawie umowy użyczenia przez inną organizację. Czy w tej sytuacji któraś strona powinna zapłacić podatek?
Po stronie organizacji korzystającej z lokalu
Od strony formalnej nieodpłatne używanie lokalu powoduje powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Chodzi o to, że choć stowarzyszenie używa lokal nieodpłatnie, to prawnie rzecz biorąc to „używanie” jest jego przychodem podatkowym, który można wycenić i odprowadzić od niego podatek.
Od zasady tej są wyjątki określone w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które dotyczą przedmiotowych zwolnień od podatku. Z tych zwolnień korzysta większość organizacji pozarządowych. Jeśli więc stowarzyszenie używa przekazanego jej nieodpłatnie lokalu tylko do swoich celów statutowych, które są objęte tym zwolnieniem, wówczas nie musi naliczać podatku dochodowego ani zaliczek na ten podatek. Powinno jednak wykazać w CIT-8 (i w załączniku CIT-8/O) wartość przychodu z nieodpłatnych świadczeń.
Po stronie organizacji, która użycza lokal
Organizacja może przekazać innej organizacji lokal do nieodpłatnego używania, jeśli jej statut przewiduje taką możliwość. Określone w statucie wsparcie innych organizacji pozarządowych jest wówczas formą realizacji celów statutowych. Zapis na ten temat (np. w brzmieniu: „wspieranie działalności innych organizacji pozarządowych”) powinien znaleźć się w części statutu określającej sposoby realizowania celów statutowych.
Jeśli organizacja, która użycza lokal, otrzymuje zwrot ponoszonych kosztów użytkowania (np. koszty: czynszu, podatku od nieruchomości, kosztów ubezpieczenia – zależnie od umowy), to uzyskuje przychód, od którego płaci podatek dochodowy.
Przychód nie powstaje, jeśli tych zwrotów nie ma – wówczas organizacja nie płaci podatku. Jednak, co wynika z kodeksu cywilnego, organizacja, która korzysta z użyczenia lokalu, musi ponosić zwykłe koszty utrzymania użyczonej mu rzeczy (czyli wydatki, które pozwalają utrzymać lokal w niepogorszonym stanie, np. koszty konserwacji, drobnych napraw). Wartość tych wydatków nie jest przychodem dla organizacji, która użycza lokal, nie płaci zatem od tego podatku dochodowego.
Czytaj więcej o umowie użyczenia lokalu.
Sławomir Liżewski – doradca organizacji pozarządowych
Podstawa prawna:
- Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), art. 12 ust. 1 i 6, art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1, art. 17 ust. 1 i 1b, art. 25
- Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121), art. 713