Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Reklama

PIT-OP - formularz oświadczenia o przekazaniu 1% organizacji pożytku publicznego, składany przez emeryta. Prosty sposób na przekazanie 1% dla osób, które rozliczane są przez organy rentowe.

1

Specjalny PIT do wskazywania OPP dla emerytów i rencistów

Od 15 marca 2017 r. (czyli pierwszy raz przy rozliczeniach za 2016 r.) emeryci i renciści mogą korzystać z ułatwień w przekazywaniu 1%. Ułatwieniem jest specjalny formularz PIT-OP.

Emeryt nie musi wyliczać, jaką kwotę stanowi jego 1%. Wystarczy, że wskaże organizację pożytku – poda jej KRS. Rubryki dotyczące przekazania 1% wyglądają w PIT-OP tak samo jak rubryki jednoprocentowe innych PIT-ów umożliwiających dokonanie alokacji.

Oświadczenia o przekazaniu 1% organizacji pożytku publicznego PIT-OP - POBIERZ formularz poniżej (jeśli formularz nie otworzy się bezpośrednio w przeglądarce, należy go zapisać w komputerze i otworzyć programem do plików PDF). 

PIT-OP można wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej – wysyłka np. pocztą).

Czas na przekazanie PIT-OP do urzędu skarbowego mija 30 kwietnia.


Formularz pochodzi ze strony internetowej: podatki.gov.pl. Deklarację i informacje o PIT-OP można znaleźć pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/pit/pit-op/

Reklama
2

Szukasz OPP? Skorzystaj z pozytek.ngo.pl!

3

Infografika


Po wprowadzeniu usługi Twój e-PIT, informacje z PIT-OP emerytów i rencistów z ubiegłego roku zbierane są w systemie. Oznacza to, że jeśli przy bieżącym rozliczeniu emeryt nic nie zrobi, to jego 1% trafi do OPP, którą wskazał w poprzednim roku (analogicznie jak w przypadku innych podatników).

Warto jednak podejść do przekazywania 1% aktywnie - nawet jeśli chcielibyśmy przekazać podatek tej samej organizacji, sprawdźmy, czy wszystko jest jak trzeba, czy nadal działa, czy ma prawo w danym roku zbierać jeden procent.

Przeczytaj też

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?
Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.