Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama

PIT-OP - formularz oświadczenia o przekazaniu 1,5% organizacji pożytku publicznego, składany przez emeryta. Prosty sposób na przekazanie 1,5% dla osób, które rozliczane są przez organy rentowe.

1

Specjalny PIT do wskazywania OPP dla emerytów i rencistów

Od 2023 roku mamy 1,5%!

W 2023 r. podatnicy przekazują 1,5% zamiast 1%. Ta zmiana związana jest z podatkową rewolucją, która miała miejsce na początku 2022 r. Jednak mimo większej kwoty "procenta" organizacje obawiają się, że nie uda im się zebrać tyle, co w ubiegłych latach i sukces alokacji wyhamuje. Dlatego tym bardziej ważna jest wasza pamięć i aktywność! Wspierajcie OPP i nie zapominajcie o 1,5%. Więcej o zmianie 1% na 1,5% w artykule: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego.

Od 15 marca 2017 r. (czyli pierwszy raz przy rozliczeniach za 2016 r.) emeryci i renciści mogą korzystać z ułatwień w przekazywaniu 1%. Ułatwieniem jest specjalny formularz PIT-OP. Oczywiście od 2023 r. możemy go wykorzystywać do przekazywania 1,5%.

Emeryt nie musi wyliczać, jaką kwotę stanowi jego 1,5%. Wystarczy, że wskaże organizację pożytku – poda jej KRS. Rubryki dotyczące przekazania 1,5% wyglądają w PIT-OP tak samo jak rubryki procentowe innych PIT-ów umożliwiających dokonanie alokacji.

OŚWIADCZENIE O PRZEKAZANIU LUB WYCOFANIU ZGODY NA PRZEKAZANIE CZĘŚCI PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO - POBIERZ formularz poniżej (jeśli formularz nie otworzy się bezpośrednio w przeglądarce, należy go zapisać w komputerze i otworzyć programem do plików PDF). 

PIT-OP można wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej – wysyłka np. pocztą).

Czas na przekazanie PIT-OP do urzędu skarbowego mija 30 kwietnia (ponieważ w 2023 r. 30 kwietnia to niedziela, a kolejny dzień, 1 maja, jest dniem wolnym od pracy, czas na przekazanie PIT-OP mamy do 2 maja).


Formularz pochodzi ze strony internetowej: podatki.gov.pl. Deklarację i informacje o PIT-OP można znaleźć pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/pit/pit-op/

Reklama
2

Szukasz OPP? Skorzystaj z pozytek.ngo.pl!

3

Infografika


Po wprowadzeniu usługi Twój e-PIT, informacje z PIT-OP emerytów i rencistów z ubiegłego roku zbierane są w systemie. Oznacza to, że jeśli przy bieżącym rozliczeniu emeryt nic nie zrobi, to jego 1,5% trafi do OPP, którą wskazał w poprzednim roku (analogicznie jak w przypadku innych podatników).

Warto jednak podejść do przekazywania 1,5% aktywnie - nawet jeśli chcielibyśmy przekazać podatek tej samej organizacji, sprawdźmy, czy wszystko jest jak trzeba, czy nadal działa, czy ma prawo w danym roku zbierać 1,5%.

Formularz PIT-OP można też wykorzystać do wycofania zgody na przekazanie 1,5% (czyli na anulowanie wskazania dokonanego przy poprzednim rozliczeniu).

Przeczytaj też

 • Redakcja ngo.pl

  (1%) 1,5%

 • Monika Chrzczonowicz, ngo.pl

  (1%) 1,5%

 • Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

  Komentarze

  Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.