Przejdź do treści głównej

Uwaga! Nowe formularze do "małych grantów"!

archiwalne
Grafika: Grzegorz Laszuk
Zgodnie z ostatnią nowelizacją Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do tzw. "małych grantów" powinny być uproszczone formularze oferty i sprawozdania. Wprowadza je rozporządzenie opublikowane 25 kwietnia 2016 r. Wzory te będą obowiązywać we wszystkich samorządach w Polsce. Nowe formularze zaczynają obowiązywać od 10 maja, czyli wnioski składane od tego dnia powinny być przygotowane już na nowych wzorach.

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2016 r. w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego: http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/570  wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 10 maja.

Rozporządzenie określa:

  1. uproszczony wzór oferty realizacji zadania publicznego, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
  2. uproszczony wzór sprawozdania z realizacji zadania publicznego, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy o działalności pożytku.

Artykuł 19a ust. 1 ustawy o pożytku dotyczy zlecania realizacji zadania publicznego z pominięciem konkursu, czyli tzw. "małych grantów". Samorząd może je przyznawać pod określonymi warunkami, a najważniejsze z nich to lokalny lub regionalny charakter zadania, wysokość dotacji ograniczona do 10 tys. złotych oraz czas realizacji nie dłuższy niż 90 dni, to organizacja decyduje czy wybiera formę powierzenia (dotacja pokrywa wszystkie koszty zadania) czy wsparcia (organizacja oprócz dotacji korzysta też z innych środków, żeby sfinansować zadanie).

Nowe formularze są znacząco uproszczone. Część merytoryczna składa się tylko z dwóch pól – opisu zadania i rezultatów. Zdecydowanie prostszą konstrukcję ma też kosztorys (budżet). Zrezygnowano z pozostałych pól w tym z harmonogramu. Do zadań realizowanych w tym trybie stosować należy ten sam ramowy wzór umowy, który obowiązuje przy otwartych konkursach ofert.

Formularze w formacie pdf - kliknij TUTAJ.

O małych grantach w serwsie poradnik.ngo.pl czytaj tutaj: http://poradnik.ngo.pl/dotacje-ze-srodkow-publicznych.


Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
poradnik.ngo.pl - informacje i porady. Odwiedź już dziś!

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 55 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Nie do końca prawda... ~Anna 22.08.2016, 10:29 Pomimo obowiązywania nowego druku na "mały grant" i tak musiałam załączyć dodatkowo harmonogram i wykaz działań, bo podobno bez tego niemożliwe byłoby spisanie umowy z urzędem... ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz wzory w formacie DOC/DOCX lub odt ~Agnieszka 27.04.2016, 08:15 Czy wiedzą państwo kiedy będą dostępne wzory w formacie doc/docx lub odt? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • formularze
  • księgowość
  • organizacje pozarządowe
  • prawo

„Mały grant” już po nowemu. Co się zmieniło?