Przejdź do treści głównej

Publiczne pieniądze dla organizacji. Same fakty! [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, ngo.pl
2016-11-24, 03:42
archiwalne
źródło: ngo.pl
W moim mieście jest fundacja i jest urząd gminy. Fundacja dostała dotację z urzędu. Czy tak można? Co to znaczy "dostała"? Kto te pieniądze "dał"? Na co? Czy ktoś to kontroluje? Czy rządzą tym "dawaniem" jakieś reguły?

Samorząd i administracja centralna (np. ministerstwa) wykonują mnóstwo zadań. Nazywa się je zadaniami publicznymi, ponieważ mają służyć społeczeństwu. To działania znane nam z codziennego życia: władze prowadzą szkoły, teatry, noclegownie, hospicja, budują drogi, oświetlają ulice, wywożą śmieci...

Niektóre z tych zadań nie są wykonywane "osobiście" przez urzędy – zlecają ich wykonanie instytucjom, firmom lub organizacjom pozarządowym – w otwartych konkursach. Jest to realizacja konstytucyjnej zasady pomocniczości, która w uproszczeniu oznacza decentralizację i nieingerowanie administracji tam, gdzie niższy szczebel, także obywatelski, daje sobie radę.

Przykładowo: samorząd miasta X chce zrobić letni festiwal teatrów ulicznych. Miejscowy dom kultury ma inne zadania – zajmuje się edukacją kulturalną. Samorząd ogłasza konkurs na zrobienie festiwalu – zgłaszają się organizacje, zajmujące się się kulturą. Wygrywa najlepsza oferta, oceniana przez komisję konkursową. Po skończeniu festiwalu organizacja rozlicza się z każdej złotówki w sprawozdaniu.

Zasady ogłaszania konkursów reguluje od 2003 roku ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przed uchwaleniem była dyskutowana przez 7 lat. Znaczenie ustawy doceniały kolejne rządy i władze, coraz więcej zadań publicznych przekazując do realizacji organizacjom pozarządowym.

Pamiętaj! Dotacje są przyznawane na realizację zadań publicznych – a nie na "funkcjonowanie" organizacji. Z każdej dotacji organizacja jest rozliczana – co do grosza i nie można na niej zarabiać. Ta zasada obowiązuje od 2003 roku. Podobny system jest stosowany w większości państw rozwiniętych.

Zobacz, jakie procedury obowiązują w dotacjach. I PODAJ DALEJ!

Poniżej, w plikach do pobrania można znaleźć infografikę w formacie A4 do wydruku.

Jak to wygląda w liczbach?

Więcej o dotacjach dla organizacji:

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 29 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dotacje
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • społeczeństwo obywatelskie
  • współpraca z administracją