Przejdź do treści głównej

Emerycie, rencisto, możesz łatwo przekazać 1%. Sprawdź, jak to zrobić! [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2017-04-13, 03:40
archiwalne
źródło: ngo.pl
PIT-OP to formularz podatkowy służący do wskazywania organizacji pożytku publicznego, której emeryt lub rencista chce przekazać 1%. Ułatwienie weszło w życie 15 marca 2017 r. Emerycki 1% jest prosty, ale ponieważ przepisy powstały na ostatnią chwilę, trzeba o nich mówić, żeby informacja dotarła do zainteresowanych. Zachęcamy – informujcie o możliwości skorzystania z PIT-OP!

Do tej pory korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym. Przyjęte w 2017 r. rozwiązanie trudność tę likwidują. PIT-OP umożliwia emerytom i rencistom przekazanie 1% bez konieczności samodzielnego rozliczenia się (rozliczenia podatków) z urzędem skarbowym.


Co ma zrobić emeryt, żeby przekazać 1% z pomocą PIT-OP

KROK 1

Trzeba znaleźć organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1%. Musimy zapisać jej numer KRS. Będzie on potrzebny, żeby wpisać organizację do PIT-OP. Nie musimy zapamiętywać czy zapisywać nazwy organizacji, choć może warto wiedzieć kogo wspieramy, śledzić co organizacja robi, jak wydaje pieniądze itp.

Pod adresem bazy.ngo.pl/organizacje-pozytku-publicznego znajdziesz wszystkie organizacje, którym można przekazać 1% swojego podatku. Stale aktualizowana baza zawiera najważniejsze informacje o organizacji, w tym numer KRS, który należy wpisać w PIT. Skorzystaj: bazy.ngo.pl/organizacje-pozytku-publicznego


zobacz też:
Wybierz z głową! Jak przekazać 1% podatku [infografika]

KROK 2

Pobierz formularz PIT-OP ze strony PORADNIK.NGO.PL. Oczywiście dostaniesz go również w każdym urzędzie skarbowym. PIT-OP dostępny jest też w systemie e-Deklaracje.

Oświadczenia o przekazaniu 1% organizacji pożytku publicznego PIT-OP - kliknij, aby pobrać formularz


KROK 3

Co TRZEBA wypełnić w PIT-OP

Żeby skutecznie przekazać 1% wystarczy, że wpiszemy do formularza PIT-OP numer KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Nie podajemy (nie wyliczamy) kwoty 1%, ani nie podajemy nazwy organizacji (nie ma na to miejsca w formularzu).

Oczywiście w formularzu podajemy też dane konieczne do skutecznej identyfikacji podatnika (nazwisko, imię, datę urodzenia oraz nip lub pesel), a także dane naszego urzędu skarbowego (urzędu, do którego złożymy lub wyślemy PIT-OP).

Co MOŻNA, ale nie trzeba wypełnić w PIT-OP

W PIT-OP można jeszcze podać dodatkowe informacje, które w naszej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez OPP (np. wskazać konkretny cel). Jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”. Możemy też wyrazić zgodę na podanie danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego.

KROK 4

PIT-OP wysyłamy do urzędu skarbowego. W 2017 r. (przy rozliczeniach podatkowych za 2016 r.) ostatni dzień na wysłanie PIT-OP to 2 maja. PIT-OP można wysłać pocztą, złożyć osobiście w swoim urzędzie skarbowym, albo skorzystać z systemu elektronicznego (e-Deklaracje).

PIT-OP ma umożliwić emerytom i rencistom przekazanie 1%, a jednocześnie zwolnić ich z obowiązku samodzielnego rozliczenia się z urzędem skarbowym. Oznacza to, że PIT z rozliczeniem podatku za emeryta lub rencistę wysyła Zakład Ubezpieczeń Społecznych (czy inny organ rentowy). PIT-OP jest uzupełnieniem PIT-u wysyłanego przez ZUS. Emeryt nie musi rozliczać się samodzielnie, chcąc przekazać 1%.


INFOGRAFIKA

Poniżej kroki opisane na infografice. W jej treści znajdziecie też aktywne linki odsyłające m.in. do bazy organizacji pożytku publciznego (bazy.ngo.pl/opp) i formularza PIT-OP (poradnik.ngo.pl/pit-op).


Poniżej (Pliki do pobrania) można znaleźć infografikę w formacie A4 do wydruku.


zobacz też: Jak przekazać 1% za 2016 rok?


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 8 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • 1%
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • PDOF
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • seniorzy
  • społecznicy