Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Fundacja OPP składa jedno sprawozdanie merytoryczne. Kiedy i komu? Z jakiego innego obowiązku ją to zwalnia?

Reklama

Sezon sprawozdawczy w pełni. Fundacje OPP, podobnie jak inne organizacje ze statusem pożytku, składają sprawozdania do bazy sprawozdań OPP. Przed 2015 rokiem składały prawie te same sprawozdania gdzieś jeszcze. A teraz?

1

Pytanie organizacji pozarządowej

Reprezentuję fundację, która ma status organizacji pożytku publicznego (OPP). Przygotowujemy sprawozdanie merytoryczne OPP. Czy musimy wysłać drugie sprawozdanie merytoryczne do ministra środowiska, któremu podlegamy ze względu na cele działania zapisane w statucie?

Doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl odpowiada

Zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z sierpnia 2015 roku zwolniły fundacje ze statusem organizacji pożytku publicznego z obowiązku wysyłania drugiego sprawozdania z działalności do ministra, który je nadzoruje.

Fundacje OPP składają więc teraz jedno sprawozdanie merytoryczne. Zamieszczają je w Internetowej Bazie Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego. Bazę sprawozdań OPP prowadzi Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Sprawozdanie wypełnia się na wzorach określonych w rozporządzeniu ministra ds. zabezpieczenia społecznego (do końca października 2018 r. rozporządzenie to zostanie zastąpione nowym rozporządzeniem wydanym przez Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego).

W zależności od wysokości przychodów, fundacje sporządzają:

  • sprawozdanie podstawowe – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł
  • sprawozdanie w wersji uproszczonej – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł

Sprawdź, co zawierają sprawozdania organizacji pożytku publicznego w serwisie poradnik.ngo.pl

Fundacje, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym (takich organizacji jest zdecydowana większość), zamieszczają sprawozdanie merytoryczne w bazie OPP najpóźniej do 15 lipca. W 2018 r. termin przesuwa się na 16 lipca, ponieważ 15 wypada w niedzielę.

Termin składania sprawozdań organizacji, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy, upływa 30 listopada roku następującego po roku, za które jest składane („30 listopada roku następującego po roku obrotowym, za który jest składane sprawozdanie”).

Trzeba też pamiętać, że w bazie sprawozdań OPP organizacje ze statusem pożytku mają obowiązek zamieścić nie tylko sprawozdanie merytoryczne, ale również sprawozdanie finansowe (sprawozdanie, które sporządzamy dla urzędu skarbowego).

Do 2015 r. sporządzanie dwóch sprawozdań merytorycznych przez fundacje OPP było obligatoryjne. Obowiązek ten wynikał z dwóch różnych aktów prawnych: ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która nakazywała umieszczać sprawozdanie w bazie OPP, oraz z ustawy o fundacjach, która nakazuje wysyłanie sprawozdania do ministra nadzorującego fundację. Na przykład fundacje zajmujące się ochroną dzikich zwierząt sprawozdają się ministrowi środowiska.

Obydwa sprawozdania merytoryczne (OPP i „zwykłe” czyli „sprawozdanie z działalności fundacji”) mają różne wzory.

Uwaga

Wysłanie sprawozdania z działalności fundacji do nadzorującego fundację ministra jest nadal obowiązkiem fundacji, które nie mają statusu OPP (i w związku z tym nie sporządzają sprawozdań OPP).

„Zwykłe” roczne sprawozdanie merytoryczne (sprawozdanie z działalności fundacji) sporządza się według wspólnych wytycznych zawartych w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. W przepisach nie wskazano terminu, w jakim to sprawozdanie powinno być złożone. Przyjmuje się zatem, że fundacje mają na to czas do końca roku – czyli sprawozdanie z działalności fundacji za rok 2017 powinno być złożone do końca 2018 roku.

Reklama
2

Odpowiadając na pytanie NGO

W związku z tym, że fundacja ma status OPP, będzie musiała zamieścić swoje sprawozdanie za 2017 rok w bazie sprawozdań finansowych i merytorycznych organizacji pożytku publicznego, obsługiwanej przez Narodowy Instytut Wolności. Nie ma już jednak, jako OPP, obowiązku sprawozdawania się z działalności ministrowi wskazanemu w statucie (w tym przypadku ministrowi środowiska). A zatem fundacja taka w 2018 roku sporządza tylko jedno sprawozdanie merytoryczne (sprawozdanie z działalności) za rok 2017.

Trzeba jednak pamiętać, że zwolnienie z obowiązku składania sprawozdania do ministra nie wynika z samego faktu posiadania statusu OPP - zwolnienie dotyczy fundacji OPP, która faktycznie zamieściła sprawozdanie w bazie sprawozdań OPP (czyli zrealizowała obowiązek organizacji pożytku).

Uwaga

Uwaga! Status OPP oraz złożenie sprawozdania OPP nie zwalania fundacji ze sporządzenia sprawozdania finansowego i złożenia go do urzędu skarbowego.

3

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji (Dz. U. Nr 50, poz. 529 z późn. zm.),

zobacz rozporządzenie w akty prawne poradnik.ngo.pl

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego (Dz. U. poz. 234)

zobacz rozporządzenie w akty prawne poradnik.ngo.pl

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.