Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Nie znalazłeś/-łaś w poradnik.ngo.pl odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz info@ngo.pl, zadzwoń 22 828 91 21, pon.-pt. g. 9-13

Reklama

Menu Na skróty

Pomogliśmy?

Pomóż nam pomagać dalej Wspieraj NGO.PL

Dzięki Twojej darowiźnie powstaną nowe artykuły, porady i specjalistyczne opracowania, dostępne bezpłatnie dla wszystkich organizacji.

1

Zakładanie fundacji z lotu ptaka

Dla ułatwienia, przygotowaliśmy infografikę, która ilustruje proces zakładania fundacji

Jak założyć fundację [INFOGRAFIKA]

Reklama
2

Poznaj rolę fundatora

Aby powstała fundacja konieczny jest fundator, który przeznacza pewien majątek na publicznie użyteczny cel. Sprawdź, jaką jeszcze ma rolę.

Kto może utworzyć fundację? Jaka jest rola fundatora?

3

Określ cel działania fundacji

Wyznacz cel działania fundacji. Powinien on być społecznie lub gospodarczo użyteczny. Ale co to znaczy?

Cel działania fundacji

4

Stwórz fundusz założycielski i akt fundacyjny

Nie ma stałej kwoty, którą trzeba mieć w kieszeni - są pewne minima. Niemniej fundusz i akt notarialny to niezbędne elementy przy zakładaniu fundacji.

Fundusz założycielski i akt fundacyjny

5

Uchwal statut fundacji, powołaj zarząd

Statut to najważniejszy wewnętrzny dokument – „konstytucja” fundacji – pisemnie potwierdzona informacja o zasadach jej działania. Zobacz jak go stworzyć i uchwalić. Z kolei zarząd to władza i jedyny wymagany organ fundacji - każda fundacja musi go mieć!

Uchwalenie statutu fundacji

Władze fundacji

6

Zarejestruj fundację w KRS

To zwykle największe wyzwanie, jakie stoi przed tworzącą się organizacją pozarządową. Zobacz jak przebiega rejestracja fundacji w sądzie rejestrowym. Sprawdź skąd wziąć potrzebne formularze i ile to kosztuje?

Rejestracja fundacji - formularze, dokumenty

Uchwały związane z założeniem fundacji

Jak rejestruje się organizację w KRS?

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.